Depremzede KOBİ'lerin Hesaplarına Ödemeler Yatmaya Başladı!

Depremzede KOBİ'lerin Hesaplarına Ödemeler Yatmaya Başladı!

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, deprem bölgesindeki KOBİ'ler için açıklanan 450 milyon dolarlık finansman desteğinin KOSGEB tarafından işletmecilerin hesaplarına yatırılmaya başladığını duyurdu. İşte detaylar...

Haberler 19 Kasım 2023 12:51 0
Depremzede KOBİ'lerin Hesaplarına Ödemeler Yatmaya Başladı!

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, 31 Ekim'de Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın deprem bölgesindeki KOBİ'ler için açıkladığı 450 milyon dolarlık finansmanın KOSGEB tarafından işletmecilerin hesaplarına yatırılmaya başlandığını açıkladı. 

Bakan Kacır yaptığı açıklamada, "Dünya Bankası ve KOSGEB iş birliği ile yürüttüğümüz Türkiye Deprem Sonrası Mikro, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin Canlanması Projesi kapsamında başvurusu onaylanan işletmelerimize ödemeleri yapmaya başladık. İşletmelerimizin hesaplarına destek tutarları yatırılmaya başlandı. 11 ilimizden başvurusu onaylanan 2 bin 800 işletmeye 925 milyon TL’lik finansmanı aktarmış olduk" İfadelerini kullandı.

Sahte para nasıl anlaşılır? İşte sahte parayı anlama yöntemleri - Genel -  Ekonomist

YENİ FONLAR DA GELECEK 

Programa başvurularda yoğun bir talep olduğunu belirten Bakan Kacır, şu ana kadar başvuran işletme sayısının 50 bin olduğunu, 450 milyon doların tamamını bölge işletmelerine aktaracaklarını söyledi. Kacır, "Bütçenin tamamı bitinceye kadar programa başvuruları almaya devam edeceğiz. Deprem bölgesinde canlanma sağlayacak bu desteğe yeni fonlar eklemek için çalışmalarımız da ayrıca devam ediyor" dedi. 

İŞLETME BAŞINA 750 BİN LİRAYA KADAR DESTEK    

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından bölgedeki işletmelerde meydana gelen zararın karşılanması ve ekonomik canlanmanın sağlanması için “Türkiye: Deprem Sonrası Mikro, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin Canlanması Projesi” hayata geçirildi.

KOSGEB Desteği Nedir, Kimler Alabilir?

Proje kapsamında, Dünya Bankasından 450 milyon dolarlık finansman ile sağlanan destek; KOSGEB aracılığıyla az, orta ve ağır hasarlı işletmeler için farklı kademelerde kullandırılacak. İşletme başına 200 bin lira ile 750 bin lira arasında finansman sağlayacak. 

Tamamen faizsiz olan program için işletmelerden teminat istenmeyecek. KOSGEB desteği, 36 ay süreyle uygulanacak.

İlk 24 ayında KOBİ’ler ödeme yapmayacak. Sonraki 12 ayda ödemeler 3 taksit olarak gerçekleşecek.

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


;