Depreme karşı en güvenli ve en güvensiz iller açıklandı
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Depreme karşı en güvenli ve en güvensiz iller açıklandı

Jeoloji mühendisi Fahri Çelik'ten bir son dakika açıklaması geldi. Çelik yaptığı açıklamada Türkiye’nin deprem bakımından en güvenli ve güvensiz kentlerini açıkladı.

Haberler 13 Ara 2023 1
Depreme karşı en güvenli ve en güvensiz iller açıklandı

Son dakika: Deprem bakımından en riskli iller ve güvenli iller açıklandı.

Jeoloji mühendisi Fahri Çelik'ten bir son dakika açıklaması geldi. Çelik yaptığı açıklamada Türkiye’nin deprem bakımından en güvenli ve güvensiz kentlerini açıkladı. İşte en güvenli iller.

Çelik, araştırmaları neticesinde Türkiye’de en güvenli illerden birincisi Gümüşhane, ikincisi sırada Trabzon’da üçüncü sırada Rize ve daha sonra Zonguldak ile birlikte tüm Karadeniz boyunca illerin güvenli olduğunu değerlendirdi.

İstanbul’un altıncı sırada olduğunu ifade eden Çelik, "Karadeniz sınırı boyunca bu şekilde devam etmektedir. İstanbul dağları ve tepeleri olduğu için güvenli buluyorum. Bodrum, Antalya illerimiz de sağlamdır. Buralarda fay hattı olsa dahi bu saydığım bölgelerde dağlar olduğu için saydığım illerde deprem olduğu zaman kısa sürer. 6 Şubat Kahramanmaraş depreminden sonra düz alana vurduğu için çok uzun sürdü" dedi.

Deprem olma ihtimalinin en yüksek olan ili Hakkari olduğunu öne süren Çelik, "Hakkari ilimizde deprem olma riski yüksek. Fakat deprem olsa bile oradaki vatandaşlar korkmasın. Çünkü Hakkari’nin çevresi dağ olduğu için ve zemini yüksek olduğu için büyük bir yıkım söz konusu olmaz. Bir başka deprem beklediğim yer Suriye, Şam bölgesinde olma ihtimalini yüksek buluyorum. Suriye sınırında oluşacak bir deprem eğer ters teperse yani güneye değil de kuzeye doğru ilerleme olursa Güneydoğu Anadolu Bölgemizde zarar olabilir" ifadelerinde bulundu.

Yorumlar (1)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


Ziyaretçi 6 Ay Önce
Bu ne pehriz ne lahana turşusu " dağlar olduğu için uzun sürmez" diyor ama Hakkari en riskli bölge diyor Hakkari kadar dağları olan bir yer daha bilmiyorum .