Deprem uzmanı açıkladı: Türkiye’de yeni fay hatları ortaya çıktı

Deprem uzmanı açıkladı: Türkiye’de yeni fay hatları ortaya çıktı

Prof. Dr. Hasan Sözbilir, Türkiye'deki bilimsel çalışmaların yeni faylar olduğunu ortaya çıkardığını belirterek, "Faylarımız sürekli artacak, hiçbir zaman azalmayacak" dedi.

Haberler 21 Kasım 2023 0
Deprem uzmanı açıkladı: Türkiye’de yeni fay hatları ortaya çıktı

Son dakika: Uzman isim bilimsel çalışmalar kapsamında yeni fay hatlarının tespit edildiğini açıkladı.

Dokuz Eylül Üniversitesi Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi (DAUM) Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir'den bir son dakika açıklaması geldi. Sözbilir yaptığı açıklamada son bilimsel çalışmaların Türkiye'de yeni faylar olduğunu ortaya koyduğunu söyledi. 

Türkiye'nin farklı yerlerinde depremlerin yaşanmaya devam edeceğini vurgulayan Sözbilir, bir konferansa katılmak için geldiği Edirne'de şu açıklamayı yaptı:

"Türkiye'de 485'in üzerinde diri fay parçası var. Bunlar 5,5 büyüklüğünün üzerinde depremler üretebilir. Hemen hemen her ilimizde fay var. Yeni yapılan bilimsel çalışmalar yeni fayların olduğunu da ortaya çıkarıyor. Faylarımız sürekli artacak, hiçbir zaman azalmayacak. Denizdeki faylar da gündemde. Onların da haritalandırma süreci başlamış durumda. MTA ve ilgili kuruluşlar tarafından yapılıyor. Bilim insanları olarak fayları tanımak için çalışıyoruz.

BİNA BAZINDA YAPI STOKU ENVANTERİ ÇIKARILMALI

Depreme karşı dayanıklı yapılar oluşturulmalı. Özellikle 2000 yılı öncesi yapılan binalarda sorunlar var. Bazı binalar deprem yönetmeliklerine göre, olması gerektiği gibi yapılmamış. Olması gereken yerde yapılmamış, fayların üzerinde, sıvılaşmanın olduğu yerlerde yer alıyor binalarımız. Dolayısıyla onların kentsel dönüşümle yıkılması ve yeniden yapılması uzun süreden beri Türkiye gündeminde. Bina bazında yapı stoku envanteri çıkartılmalı. Binaların depreme karşı dayanımı nasıl, bunu çok iyi ortaya koymak gerekiyor. Bunlarla ilgili yoğun bir çalışma yapılıyor."

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


;