Deprem olabilir dedi, saatler sonra deprem oldu
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Deprem olabilir dedi, saatler sonra deprem oldu

Son dakika haberi: Uzman isim, deprem açıklamasında bulundu ve kısa sürede deprem meydana geldi. İşte deprem bölgesi.

Bilim ve Teknoloji 19 Nisan 2024 0
Deprem olabilir dedi, saatler sonra deprem oldu

Uzman isimden deprem açıklaması geldi: Kısa süre sonra deprem oldu.

Dün Tokat'ta meydana gelen depremden kısa süre önce gelen açıklama dikkatleri çekti. Gece meydana gelen 4.7'lik depremden sonra Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Afet ve Acil Durum Araştırma ve Uygulama Merkez Müdürü ve Acil Yardım ve Afet Yönetimi Bölüm Başkanı Doç. Dr. Mehtap Aras bir açıklama yaptı ve burada meydana gelen depremin ciddiye alınması gerektiğini söyledi.

Aras yaptığı açıklamada bölgede depremin şiddetine göre hareket edilmemesi gerektiğini, 4.7'nin çok düşük olduğunu, 6 olursa dışarı çıkarız gibi bir davranışın çok yanlış olduğunu söyleyerek, "Sonuçta bu bir deprem ve binalarımıza elbette güveniyoruz ve araştırmasını yaptık ama tedbir amaçlı bizim bulunduğumuz yeri terk etmemiz gerekiyor. Ta ki yetkili kurum ve kuruluşların, valilik bağlı olarak il AFAD veya AFAD Başkanlığının bir problem yok. Evlerinize geçebilirsiniz. Güvendesiniz uyarısı ya da bilgilendirmesiyle tekrar evlerimize dönebiliriz ama depremin şiddetini küçümsemek ve buna göre tavır almak doğru değil. Depremin şiddetini biliyoruz ama derinliğini bilmiyoruz. Yüzeye yakın şiddette olan depremler, örneğin beş şiddetindeki bir deprem ve çok yüzeye yakın. Onun etkisiyle çok derinde olan 5 şiddetindeki bir depremin etkisi aynı olmayacaktır. Dolayısıyla biz bunu o anda o bilgiye sahip değiliz. Yani hemen hepimiz telefonlarımıza sarılıp AFAD verisine bakamıyoruz. Dolayısıyla sarsıntı geçince tedbir amaçlı mutlaka bulunduğumuz binaları terk etmemiz gerekiyor” ifadelerini kullandı.

DEPREM OLABİLİR DEDİ, OLDU

Doç. Dr. Aras açıklamasının devamında "Tokat'ta beklenen bir deprem var. 6 yada 7,2 arasında Tokat'ın üzerinde bulunan fayın bir deprem bekleniyor. Böyle bir elbette senaryo var. Fakat bunun tarihini ve zamanını ön görmemiz, söylememizin ihtimali yok. Şu an hemen burada da olabilir. Beş sene sonra da olabilir, üç gün sonra da olabilir. Ayrıca bunun saatini de bilmiyoruz. Yani genelde gece olduğu için geceye alışkınız fakat gündüz de olabilir, okulda olabiliriz, yolda olabiliriz, herhangi bir kamu kurum kuruluşunda bir işlem yaptırıyorken olabiliriz. Dolayısıyla her türlü senaryoya hazır olmamız gerekiyor. AFAD-RED diye bir simülasyon programı var. Burada Tokat'ın üreteceği örneğin 7 şiddetinde bir deprem veya 6 şiddetinde bir depremde alacağı hasar öngörülebiliyor. Elbette Tokat için de böyle bir senaryo var. 6 şiddetindeki depremdeki senaryoyla 7,2 şiddetindeki senaryo farklı. Dolayısıyla bizim burada vatandaşlar olarak Tokat'ta yaşayan insanlar olarak yapacağımız en önemli şey tedbir almak. Yani olası riskleri azaltmak ve buna hazırlıklı her an olacakmış gibi tetikte olmamız gerekiyor. Yani bugün de olabilir. Beş dakika sonra da olabilir. Bir sene sonra da olabilir. Ama bu bizim başımıza gelecek. Bunu bekliyoruz. Yani bundan kaçış yok. Bu deprem üretilecek. Dolayısıyla bizim buna hazırlıklı olmamız gerekiyor ve önlemleri almamız gerekiyor” dedi.

Bu açıklamadan kısa süre sonrası Tokat'ta 5.6 büyüklüğüde deprem oldu. Bir minarenin üst kısmı yıkılırken 2 katlı bir ev ve bir ahırın yıkıldığı, 2 evin ise ağır hasarlı olduğu tespit edildi.

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç