Deprem illerindeki işçilere çift maaş teklifi: En az 17 bin TL

Deprem illerindeki işçilere çift maaş teklifi: En az 17 bin TL

Deprem bölgesindeki illerde yaşayan işçilere 6 ay boyunca çift maaş verilmesi teklifi açıklandı.

Finans Magazin 6 Mart 2023 18:35 0
Deprem illerindeki işçilere çift maaş teklifi: En az 17 bin TL

Deprem bölgesindeki işçilere en az 17 bin TL maaş teklifi.

Bloomberg HT canlı yayınına katılan TİM Başkanı Mustafa Gültepe yaptığı açıklamada deprem bölgesinde yaşayan işçilere çift maaş verilmesi gerektiğini söyledi. Gültepe açıklamasında bir maaşın işveren tarafından, bir maaşın ise devlet tarafından verilmesi gerektiğini ve bunun en az 6 ay olması gerektiğini söyledi.

deprem bölgesine dair değerlendirmede bulunan Gültepe, “Türkiye’nin GSYH’nın yüzde 10’nun, ihracatın da yüzde 8,5-9’unun gerçekleştiği bölgeden bahsediyoruz. İhracatımız deprem bölgesi etkisiyle Şubat’ta yüzde 6,5 eksi yazdı” değerlendirmesinde bulıundu.

Eskiye geri dönmeinin biraz zor olduğunu söyleyerek açıklamasını sürdüren Gültepe, “Deprem bölgesinde bazı işyerinde istihdam yüzde 50’ye yaklaştı. Fabrika içerisinde çalışanların kalabileceği alanlar oluşturduk, yaşam üniteleri oluşturmaya başladık. Barınma ihtiyacı karşılandıktan sonra işçilerin tekrar aynı bölgede çalışabilmesi için ve moral motivasyon açısından, bir maaş işveren veriyorsa, özellikle önümüzdeki 6 ay boyunca 1 maaş da devletimiz tarafından verilmeli. Böylece çok daha kısa sürede sanayinin, üretimin ve tarımın çarklarını çok daha kolay bir şekilde yukarıya doğru çıkarabiliriz” dedi.

Marmara'da beklenen deprem ile ilgili açıklamada bulunan Gültepe, “Radikal bir karar alınması lâzım. İstanbul’da gerçekten sıkıntılı, problemli olan evlerin, işletmelerin boşaltılması lâzım. Bu iradeyi herkesin ortaya koyması lâzım. İnsanlar sadece evlere bakıyor. Rica ediyorum, herkes aynı şekilde işletmesini kontrol ettirsin. Bazı işletmeler, bazı küçük sanayiler çok eski. Onların tekrar kontrol edilip, taşınacaksa taşınması, başka bir önlem alınması lâzım. Hiçbir şey için geç kalınmış değil. Başlamak bitirmenin yarısıdır” ifadelerini kullandı.

Finans7.com | Ankara

Yorumlar (0)

Seç