Daron Acemoğlu, faiz artırımı sonrası yapılması gereken 4 şeyi açıkladı
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Daron Acemoğlu, faiz artırımı sonrası yapılması gereken 4 şeyi açıkladı

Prof. Dr. Daren Acemoğlu yaptığı son dakika açıklamasında Merkez Bankası'nın son faiz artırımını değerlendirdi ve 4 madde sıraladı.

Ekonomi 27 Ağu 2023 20:55 0
Daron Acemoğlu, faiz artırımı sonrası yapılması gereken 4 şeyi açıkladı

Daron Acemoğlu'ndan son dakika açıklaması: Merkez Bankası faiz artırımı kararını değerlendirdi.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden (MIT) Prof. Dr. Daron Acemoğlu bir açıklama yaptı. TCMB'nin aldığı son faiz artırımı kararını değerlendiren Acemoğlu, “Merkez Bankası’nın faizi artırması konusunda bazı düşünceler. Objektif olarak baktığımız zaman yüzde 7.50 faiz artırımı doğru yönde bir karar. Geçen ayki hayal kırıklığı yaratan ve beklentinin çok altında kalan faiz artırımından sonra, bu yeni karar Merkez Bankası’nın belki de gerçekten enflasyona karşı mücadeleye başladığının göstergesi olabilir. Ama bence doğru politikalara doğru giden yolun daha en başındayız. Sadece yüksek faiz aktarılmasıyla ekonomi düzelmez” değerlendirmesinde bulundu.

DÖRT MADDE

Acemoğlu açıklamasında ekonomide atılması gereken 4 adım olduğunu söyleyerek, “Birincisi faizleri arttırıp enflasyonu kontrol altına almaya başlamak için reel faizleri sıfırın üstüne doğru taşımak. Bu enflasyona karşı mücadele için çok önemli. Bu birinci maddenin başındayız. Ben hala emin değilim devlet bankaları duracak mı? Başka yollardan rant dağıtımına devam edilebilirler. Yani şimdilik sadece birincinin bir bölümüne doğru bir adım atıldı" ifadelerini kullandı.

Atılacak diğer adımları da bildiren Acemoğlu, "İkincisi, aynı sırada kurumsal reform sürecine başlamak. Bu da çok önemli. Bu süreç ifade özgürlüğü ve demokratik hakların kuvvetlendirilmesi ile başlamalı. Ama aynı zamanda ekonomiyi direk olarak etkileyecek yapısal reformlar da çok önemli. Bunların içinde yolsuzluğu kontrol altına almak, rekabeti azaltan uygulamaları durdurmak, yargı kurumlarının bağımsızlığını sağlamak ve yatırımın önünün açılması özellikle önemli. Bu konularda hiçbir gelişme yok ve olacağını düşünmüyorum. Benim Murat Üçer’ile beraber yaptığım analizde Türkiye’nin en büyük problemlerinin verimsizlik ve teknolojik gerilik olduğu ortaya çıkıyor. Bunlar kurumsal ve büyük yapısal reformlar olmadan çözülemeyecek problemler. Bu verimsizlik devam ettiği sürece de ücretler reel olarak artmayacak ve enflasyonu tetikleyecek problemler her zaman ortaya çıkacak. Fakirlik ve işsizlik problemleri devam edecek" dedi.

ÜÇÜNCÜSÜ...

Atılacak diğer adımı da açıklayan Acemoğlu, "Üçüncü olarak enflasyona karşı mücadele ve kurumsal yapıdaki reformların başlangıcıyla beraber yurtdışından kaynak getirilmesi. Bu kaynaklar şirket ve banka bilançolarındaki kötü durumu düzeltmek için ve depremden dolayı ortaya çıkan büyük harcama gerekliliği için kullanılmalıdır. Bu konuda bir şey yapılacak mı? Ekonomi kurmayları tabii ki yurtdışından kaynak getirmek istiyorlar. Ama bunları doğru kullanacaklarına emin değilim. Türkiye bankalarının ve şirketlerinin gerçek durumunun ne olduğunu şu ana kadar tartışmadılar. Mehmet Şimşek’in bundan önceki bakanlık döneminde bol kaynak vardı ve bu kaynaklar doğru kullanılmadı. Türkiye’nin üretkenliğinin en düşük olduğu dönemdi bu dönem. Şimdi birden bire doğru kararları mı almaya başlayacaklar?" ifadelerini kullandı.

FAKİRLİĞİN ARTMAMASI LAZIM

Yapılacak 4. şeyin ise fakirliğin artmamasını sağlamak olduğunu söyleyen Acemoğlu, "Yurtdışından gelen kaynaklarla ve iyi bir yola oturtulan kurumsal reformlarla beraber hem yatırımı arttırmak hem de sosyal güvenlik ağını kuvvetlendirmek lazım. Bu konuda hükümetin doğru politikaları izleyeceğinden de emin değilim. Sonuç olarak doğru yöne doğru bir adım, ama bence arkası gelip gelmeyeceği belli değil. Bence Türkiye ve Türk halkını zor günler bekliyor" dedi.

Finans7.com | Ankara

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç