Dar Gelirliye Tek Şans TOKİ: Ev Fiyatlarına Büyük Zam Geldi

Dar Gelirliye Tek Şans TOKİ: Ev Fiyatlarına Büyük Zam Geldi

Son dakika haberi: Konut fiyat endeksi açıklandı ve son bir senede fiyatlara büyük zamlar geldiği görüldü.

Emlak 16 Eylül 2022 15:48 2
Dar Gelirliye Tek Şans TOKİ: Ev Fiyatlarına Büyük Zam Geldi

Ev fiyatlarında rekor üstüne rekorlar gelmeye devam ediyor.

Konutta fahiş fiyat artışları devam ediyor. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafındna yapılan son dakika açıklamasında konut fiyat endeksine yer verildi. Açıklanan endekse baktığımızda Temmuz ayında, 2021 yılının Temmuz ayına göre konut fiyatlarında yüzde 173'lük bir artış olduğu görüldü. Bu rakamla birlikte konut fiyatlarında bir senedeki en yüksek artış kaydedildi.

Türkiye'de yeni konutlar için açıklanan fiyat endeksine baktığımızda bunun yüzde 172.8 seviyesinde olduğu bildirilirken yeni olmayan, 2. el konutlar için fiyat endeksi yüzde 174.6 seviyesinde geldi ve sıfır konuttan daha fazla artışlar oldu.

Enfalsyon rakamlarından arındırıldığında fiyatların yüzde 52.6 seviyesinde artış gösterdiği görüldü.

İSTANBUL'DA FİYATLAR 3 KAT ARTTI

Konut fiyatlarında her zaman olduğu gibi rekor artışlar İstabul'dan geldi. Büyükşehirler arasında en sıcak pazarın yine İstanbul'da olduğu bildirilirken fiyatlar, Temmuz ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 200.1 artış gösterdi. Sıfır evler İstanbul'da daha fazla arttı. Sıfır konut fiyatları bir senede yüzde 208.9 seviyesinde artış gösterdi. Ortalama fiyatlara baktığımızda ise İstanbul'da metrekare birim fiyatı 22 bin 590 lira seviyesine yükseldi.

Ankara'da ev fiyatları yüzde 191 oranında artış gösterirken İzmir'de yüzde 162.2 seviyesinde arttı. Ankara 'da bir metrekare ev 9 bin 945 lira olurken İzmir'de 16 bin 231 lira oldu.

DAR GELİRLİNİN SON ŞANSI TOKİ

Fiyatlara her geçen gün daha fazla zam gelirken dar gelirlinin tek umudu TOKİ kaldı.

Finans7.com | Ankara

Yorumlar (2)

Seç


Ziyaretçi 13 Gün Önce
2 milyon kişi başvurmuş, adamlar neyin haberini yapsın acaba
Ziyaretçi 14 Gün Önce
TOKİ den reklam mı aldınız:)