Daha uygun fiyata tatil yapmanın yolu açıldı
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Daha uygun fiyata tatil yapmanın yolu açıldı

Daha uygun fiyata tatil yapmanın önü açıldı. Gelen son dakika açıklamasında yurt dışına daha yüksek fiyat veren otellere ceza kesileceği bildirildi.

Finans Magazin 30 Nisan 2024 0
Daha uygun fiyata tatil yapmanın yolu açıldı

Yurt dışından daha ucuza rezervasyon yaptırmanın önü açıldı.

Milyonları ilgilendiren son dakika açıklaması geldi. Bakan Ersoy, milliyet farkı adı altında otelin Türk müşterilerden aldığı paranın iptal edildiğini söyledi ve otele ceza kesildiğini söyleyerek, "Otel rezervasyonunda ‘Milliyet farkı’ adı altında alınan ücretle ilgili firmaya 54.694 lira para cezası verildi ve firma tarafından alınan ücret farkı misafire iade edildi" ifadelerini kullandı.

Bakan Ersoy bugün yaptığı son dakika açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

Bir konuya daha değinmek istiyorum. booking.com'un faaliyetlerinin Türkiye'de Bakanlığımız tarafından engellendiği ile ilgili bir iddia vardı. Bu iddia da gerçek dışı. İşin aslını sizle paylaşayım.

Türkiye Seyahat Acenteları Birliği tarafından vergi ödemediği ve haksız rekabet yarattığı gerekçesiyle booking.com hakkında 2015 yılında bir dava açıldı. 2017 yılında mahkeme ihtiyati tedbir kararı aldı ve davaya ilişkin karar 2019 yılında çıktı. Mahkeme 'haksız rekabet var' kararıyla birlikte Booking.com'un 500 bin lira teminat yatırılması karşılığında ihtiyati tedbirin kaldırılmasına karar verdi. Kararda şirketin vergi ödemediği ve iş yeri açmak için gerekli izinleri almadığı belirtilirken dijital ve sabit iş yeri açma yoluyla faaliyette bulunarak idari ve hukuki denetimlerden kaçındığı ifade edildi. Bu yollarla denetlenmelerini engellediğine dikkat çekildi.

Yani özetle mahkeme demiş ki, Türkiye'deki vergi mevzuatlarına, ticari kanunlara ve tüketici kanunlarına uyumlu bir şekilde çalışmayı kabul ediyorsanız çalışabilirsiniz. Aksi takdirde faaliyet de gösteremezsiniz demiş.

Sonuçta bakın bakanlık tarafından yapılmış bir engelleme yok. Türkiye Seyahat Acenteları Birliği tarafından 2015 yılında açılmış bir dava, kesinleşmiş bir mahkeme var. Aynı bu şekilde mahkeme sonucuna uygun olarak, Türk vergi mevzuatı ve kanunlarına ve tüketici kanunlarına uyumlu şekilde çalışmayı kabul eden onlarca yabancı menşeli global rezervasyon motoru ülkemizde faaliyet de gösterebilmektedir.

PEKİ ŞİMDİ NE OLACAK?

Bu açıklama, tatil yapmak isteyen birçok vatandaşı sevindirdi. Hemen hemen tüm oteller, Türkiye'den rezervasyon yapıldığında daha fazla para alırken yurt dışından yapılan rezervasyonlarda daha uygun fiyat veriyor. Vatandaşlar, yukarıda alınan karar ile yurt dışından rezervasyonun önünün açıldığını söyledi.

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç