Cumhurbaşkanlığı Açıkladı: İşte En Kolay İş Bulan Meslekler

Cumhurbaşkanlığı Açıkladı: İşte En Kolay İş Bulan Meslekler

Son dakika haberi: Cumhurbaşkanlığı, en kolay iş bulan 10 bölümü açıkladı. İşte açıklama ve en kolay iş bulan meslekler.

Çalışma Hayatı 27 Tem 2022 19:50 4
Cumhurbaşkanlığı Açıkladı: İşte En Kolay İş Bulan Meslekler

Cumhurbaşkanlığı'ndan son dakika açıklaması yapıldı. Yapılan açıklamada en kolay iş bulan mesleklere yer verildi.

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi tarafından bir son dakika açıklaması yapıldı ve en kolay iş bulan 10 mesleğe yer verildi.  YKS tercihlerinin başlaması ile birlikte paylaşılan notta söz konusu mesleklere ve faaliyet alanlarına dair detaylı bilgi de verildi. 

İLK SIRADA : TIP

Açıklamaya baktığımızda ilk sırada TIP olduğu görüldü. Tıp mezunlarının kamuda iş bulma oranı yüzde 100. Mezun olduktan sonra 6 ay içinde iş bulma oranı yüzde 91.5.

İKİNCİ SIRADA: ECZACILIK

İkinci meslek ise Eczacılık olarak açıklandı. İkinci sıradaki eczacılıkta iş bulma olasılığı yüzde 67.9 olarak açıklandı. Mezun olmadan bile iş bulunabilen bu meslekte bu oran yüzde 3.3. Eczacılığı bitirip kamuda iş bulmak oldukça zor ancak zaten eczacılar kendi işlerini kurarak kamuda kazanacağından kat kat fazlasını kazanıyor.

ÜÇÜNCÜ SIRADA : ODYOLOJİ

Üçüncü sırada ise Odyoloji yer aldı. İşitme ve denge üzerine uzmanlaşan bu bölümün ilk 6 ayda iş bulma oranı yüzde 67.1 olarak açıklandı.

DÖRDÜNCÜ SIRADA : FİZYOTERAPİ

Dördüncü sırada ise Fizyoterapi geliyor. Bu bölümden mezun olanların mezun olur olmaz iş bulma oranı yüzde 57.8 olarak açıklandı. Öğrenci iken iş bulma oranı ise yüzde 5 seviyelerinde. 

BEŞİNCİ SIRADA : HEMŞİRELİK

5'inci sıradaki meslek ise hemşirelik. Hemşirelerin mezun olduktan 6 ay sonra iş bulma oranı yüzde 56.8 olarak açıklandı. Kamuda iş bulma oranı ise yüzde 50 olarak açıklandı.

ALTINCI SIRADA: PİLOTAJ

Altıncı sıraya baktığımızda ise pilotaj bölümü karşımıza çıkıyor. Havacılık sektöründe son dönemlerdeki ciddi atak , bu bölüm mezunlarına yaradı. Bu bölümden mezun olanların mezun olur olmaz 6 ay içinde iş bulma oranı yüzde 56.5 olarak açıklandı. Öğrenci iken iş bulma oranı yüzde yüzde 4 seviyesinde. 

YEDİNCİ SIRADA : PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK

7'nci sırada ise psikolojik danışmanlık bölümü yer alıyor. Son senelerin gözde bölümü olan bu bölümde mezun olduktan sonraki 6 ayda iş bulma oranı yüzde 55.9 seviyesinde. 

SEKİZİNCİ SIRADA ÖĞRETMENLİK

8'inci sırada öğretmenlik var. Öğretmenlik bitirenlerin okulu bitirdikten sonraki 6 ayda iş bulma oranı yüzde 55.6 seviyesinde oldu. Bir yıl içinde yüzde 11.4 seviyesinde iken kamuda çalışma oranı yüzde 70 seviyesinde.

DOKUZUNCU SIRADA: İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ

9'uncu sırada İnşaat Mühendisliği bölümü yer alıyor. Bu bölümü bitirenlerin ilk 6 ayda iş bulma ihtimali yüzde 55.2 olarak açıklandı. Öğrenci iken iş bulma olasılığı ise yüzde 8.6 olarak açıklandı. 

ONUNCU SIRADDA: SAĞLIK HİZMETLERİ

10'uncu sırada ise sağlık hizmetleri bölümü var. Bu bölmleri bitirenlerin alotı ay içindeki iş bulma olasılığı yüzde 54 seviyesinde. Bir yılda yüzde 16.7. Okurken iş bulma olasılığı en çok olan meslek bu. Yüzde 11.6.

Peki siz hangi bölümü yazmayı düşünüyorsunuz? Aşpağıdaki yorum kısmından yazın.

Finans7.com  | Ankara

Yorumlar (4)

Seç


Ziyaretçi 22 Gün Önce
Öğretmen mi
Ziyaretçi 22 Gün Önce
Bankacilik
Ziyaretçi 23 Gün Önce
Ya biz ölekmi
Ziyaretçi 23 Gün Önce
Sağlık