Cumhurbaşkanlığı açıkladı: İlk evini alacaklara sosyal konut!
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Cumhurbaşkanlığı açıkladı: İlk evini alacaklara sosyal konut!

İlk evini alacaklara konut kredisi ve TOKİ'den sosyal konut açıklaması geldi. İşte Cumhurbaşkanlığı'ndan gelen açıklama.

Emlak 10 Mart 2024 16
Cumhurbaşkanlığı açıkladı: İlk evini alacaklara sosyal konut!

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz'dan ilk evini alacaklara sosyal konut müjdesi.

Habertürk canlı yayınına katılan Cevdet Yılmaz, burada ilk evini alacaklar için başlatılacak kampanyaya değindi ve ilk evini alacaklar için düşük faizli kredinin neden iptal edildiğini, bundan sonra neler yapılacağını söyledi. Yılmaz 81 şehirde sosyal konut müjdesi verdi.

KİRADA YÜZDE 25 ZAM SINIRI KALKACAK MI?

Kirada yüzde 25 zam sınırını değerlendiren Yılmaz, "Asıl olan tabii enflasyonu düşürmek ve bu ihtiyacı ortadan kaldırmak. Dolayısıyla enflasyonu kalıcı bir şekilde düşürdüğünüz zaman buna ihtiyaç kalmayacak zaten. Ama bu konudaki karar henüz alınmış değil. Bu yılın ortasına kadar geçerliliği var. Temmuza kadar süremiz var. Yaklaştığı zaman bir etki değerlendirme yapılacaktır. Artılarına, eksilerine bakılacaktır. Enflasyonun gidişine, kiralardaki gidişata, hepsine bakılarak bir karar verilecektir" dedi.

İLK EVİNİ ALACAKLAR ERTELENDİ: İŞTE NEDENİ

Yeni dönemde ilk evini alacaklar için nasıl projeler ortaya koyacaklarını söyleyen Yılmaz, ilk evini alacaklar için daha önce açıklanan konut kredisinin de neden iptal edildiğine dair bilgi verdi. Yılmaz açıklamasında şunları söyledi:

"Konut çok önemli. sosyal refah açısından. Biz birinci konutu çok önemli görüyoruz. İlk konut sahipliği makro düzeyde tasarruf oranlarını artırıyor. İkinci konut gittikçe düşürüyor. İlk konut sahipliği tasarruf oranını artıran yönünden önemli.

Sosyal konut meselesinde çok açık bir şekilde politikalarımız ortada destekliyoruz. Daha fazla insanımızın konut sahibi olması için politikalarımız var.

Bir taraftan da afet riskini ele alarak büyük bir kentsel dönüşüm progreamı ilan etmiş durumdayız. Sadece İstanbul için 480 milyar liralık bir bütçe ayırmış durumdayız. Önümüzdeki dönemde gerek merkezi, gerek yerel yönetimler olarak daha fazla sosyal konut ürettiğimizi göreceksiniz. Bugüne kadar da yapıldı ama daha yoğun şekilde yapılacak. Arzı artırıcı bir takım programımız olmak zorunda. Sadece talebe yönelir ucuz kredi verelim derseniz enflasyon yükseliyor.

Aslolan konut azını artırmak. Üretici enflasyonunda ciddi düşüş var. 47'lerde falan en son. TÜFE'ye göre oldukça düşük. Bu sevindirici. Maliyet tarafında daha iyi bir yere gittiğimizi gösteriyor. Bir süre sonra tüketiclere yansıyacak" Kadın erkek konut grubumuza katılmak, diğer adaylarla tanışmak için > TIKLA KATIL

AÇIKLAMA NE ANLAMA GELİYOR, NE YAPILACAK?

Cevdet Yılmaz'ın açıklamasına baktığımızda ilk evini alacaklar için konut kredisi, fiyatları daha da artırır diye iptal edildi. Konut sayısının az olması, talebin çok yüksek olması nedeniyle öncelik ucuz faizden önce konut yapımına verildi. Yeni dönemde sosyal konutlar başta olmak üzere birçok yeni proje başlatılacak ve bu şekilde ev sayısı artırılacak. Konut sayısınını artırılması sonrası ilk evini alacaklar için kredi kampanyası gelecek.

SOSYAL KONUT

İlk evini alacaklar için TOKİ, bu sene sosyal konut üretimine hız verecek. Siz hangi ilde sosyal konut müjdesi bekliyorsunuz? Aşağıdaki yorum kısmından yazın.

Konut kredisi kampanyası geldiğinde, 81 ilde TOKİ sosyal konut başvuruları başladığında bildirimle haberdar olmak, kampanyayı laçırmamak için aşağıdaki linklerden finans7 mobil uygulamamızı ücretsiz indirin:
Android için > TIKLAYIN
İOS için > TIKLAYIN
Huawei İçin > TIKLAYIN

Yorumlar (16)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


Ziyaretçi 3 Ay Önce
Bursa 3 kez yazildik çıkmadı belki bu sefer çıkar.
Ziyaretçi 3 Ay Önce
ankara sincan yenikent
Ziyaretçi 3 Ay Önce
tokata dar gelirlere en az 5 bin sosyal konut bekliyoruz hayırlı ramazanlar
Ziyaretçi 3 Ay Önce
Öncelikle kuradan çıkanları teslim edin
Ziyaretçi 3 Ay Önce
Lütfen çok acil düşük konut kredisi ni çıkarın kiracı olduğum evi satın almak istiyorum