Cumhurbaşkanından asgari ücret, emekli zammı ve dar gelirli açıklaması
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Cumhurbaşkanından asgari ücret, emekli zammı ve dar gelirli açıklaması

Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan emekli asgari ücret zammı ve dar gelirliler hakkında son dakika açıklaması geldi.

Çalışma Hayatı 5 Tem 2024 14:22 24
Cumhurbaşkanından asgari ücret, emekli zammı ve dar gelirli açıklaması

Erdoğan'dan asgari ücret, emekli ve dar gelirliler açıklaması.

Almanya'ya milli maçı izlemek için giden Cumhurbaşkanı Erdoğan, uçakta basın mensupları ile bir araya geldi ve dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Erdoğan düşen enflasyon ve bunun emekli, asgari ücret ile dar gelirlilere etkisini şu şekilde değerlendirdi:

"Biz geçen sene dezenflasyona geçiş için bir süre öngörmüştük. Çünkü geçen sene gerçekten deprem etkisiyle olağanüstü koşullarla karşı karşıyaydık. Para politikasının etkili olması zaman alıyor. Maliye politikasında ilave çaba gerekiyordu. Biz o nedenle dezenflasyon Mayıs 2024’ten sonra başlayacak dedik. Nitekim Haziran ayında yıllık bazda enflasyonda düşüş başladı ama Temmuz’da yani 60’lı rakamlar diyorum ama öngörmek mümkün değil. Muhtemelen düşük 60’lı rakam olacak. Ağustos’ta yine düşük 50’li bir rakam olacak. Ve muhtemelen büyük ihtimalle Eylül enflasyonu açıklandığında 50’nin bir tık altı olabilir. Bizim öngördüğümüz politika bu çerçevede. Geçen sene çok ciddi bir cari açık problemimiz vardı. Bu sene artık cari açık problem olmaktan çıktı. Milli gelire oran olarak yüzde 6’lardan neredeyse bu sene muhtemelen yüzde 2 civarına düşecek"

Rezervlerde önemli mesafe kat ettik

"Rezerv konusunda çok önemli mesafe kat ettik. Brüt rezervimiz yaklaşık 145 milyar dolar. Ve swap hariç rezervlerimiz 10 milyarın üzerine çıktı. Mart seçiminden bu yana swap hariç net rezervlerdeki iyileşme neredeyse 80 milyar dolar civarı. Gerçekten eşi benzeri kolay görülmeyen bir iyileşme, bir güven var. Dolayısıyla dış denge bir endişe kaynağı olmaktan çıktı. Ülkemizin risk primi kendisine benzer ülkelere oranla 10 kat daha hızlı düşüyor. Bugün itibariyle 263 baz puan civarında. Türkiye’nin son 3 aydır , yerel seçimlerden sonra bizim 2 yıllık tahvil faiz oranlarımız 1000 baz puan düştü"

Enflasyon düşmeye başladı

"Özellikle bu son enflasyon rakamlarından sonra faizler düşmeye başladı. Dün hem 2 yıllık hem 5 yıllık hem 10 yıllık bütün faizlerimiz düştü. Yine bizim yurtdışına ihraç ettiğimiz tahvil faizleri 50 baz puan düştü son yerel seçimden sonra. Yani risk primi düşüyor, faizler düşüyor ve gerçekten notumuz artıyor, cari açık daralıyor, bütçede de dengeyi iyileştiriyoruz. Dolayısıyla biraz sabra ihtiyacımız var. Enflasyonda düşüş daha yeni başladı. Hızlanarak devam edecek. Biz inanıyoruz. Bu hedefler başlangıçta iddialı görüntü ama hedefleri başaracağımıza gerçekten samimi bir şekilde inanıyoruz. Programımız çalışıyor. Başlangıçta program yok dediler, sonra bu program çalışmaz dediler, sonra para geliyor ama bu sıcak para dediler. Sürekli bir kulp, bir hata üzerinde yoğunlaşıyorlar. Tabii ki sorunlarımız var ama bu sorunları çözecek güçlü bir siyasi irade var. En büyük sorunumuz hayat pahalılığı. En adaletsiz vergi enflasyon. O nedenle dar gelirlilerimize, asgari ücretlimize, emeklilerimize yapacağımız en büyük iyilik popülizm yapmadan enflasyonu kalıcı bir şekilde tekrar tek haneye düşürmek. Vatandaşımızın kalıcı olarak refah seviyesini yükseltmek.

İnşallah son çeyreğe girerken bu işi çözüme kavuşturmuş olarak Allah’ın izniyle gireceğiz"

Maaşlara zam gelecek mi?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklaması ile birlikte asgari ücretlilere bir zam olmayacağı kesinleşti. Erdoğan, maaşlardaki artış için enflasyonun düşmesini bekleyin dedi.

 

Yorumlar (24)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


Ziyaretçi 14 Gün Önce
yaz geliyor meyveler zebzeler çoğalıyor mecbur fiyatlarda oynama oluyor bunu kışın da istiyoruz yazın zaten düşer fiyatlar
Ziyaretçi 14 Gün Önce
Adam tilkiliğini gene ortaya koymuş ne demiş enflasyonun düşmesini bekleyin diyor.. yani herşey bilerek yapılıyor... Yani zam vakti enflasyon indirildi gösterilip az zam yapıyorlar.. sonra o zammı vergilerle geri alıyorlar. Olay bu kadar açık net.... Genel seçimlere kadar inşaallah yaşarsın da o zaman kaybedeceğini görürsün
Ziyaretçi 15 Gün Önce
Millet değişik, zam yapsa küfür ediyor englasyondiye, zam yapmasa küfrediyor ne istediğini bilmeyen bir toplum oldu. faiz gelsin dedi iz faiz geldi ,şimdi neden faiz var diye isyan ediyor.kararsiz toplum surukleniyor
Ziyaretçi 15 Gün Önce
Falanlar Filanlar Millet Aç Başkan
Ziyaretçi 15 Gün Önce
bu enflasyonu neye göre belirliyorlar anlamış değilim kendilerine niye zam yariyorsun o zaman bakanlar memurlar bu ülkenin vatandaşı da işçi ve emekli değilmi birde bu ülkeye kazandıran işçi memur huzurlu masraf birde hangi memur bu iktidarı destekledi ama olsun gün gelecek gene limon satarsınız Allah'ım bu sen bizlere sabır bunlarida ıslah et inşaallah