Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz'dan MB rezervlerine ilişkin açıklama
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz'dan MB rezervlerine ilişkin açıklama

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada Merkez Bankası rezervlerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Ekonomi 6 Haz 2024 0
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz'dan MB rezervlerine ilişkin açıklama

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Merkez Bankası rezervlerine ilişkin açıklama yaptı. 

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz'dan bir son dakika açıklaması geldi. Yılmaz sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada Merkez Bankası rezervlerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Yılmaz açıklamasında şunları kaydetti:

"Finansal ve makroekonomik istikrarımız güçlenirken, rezervlerimiz artmaya devam etmektedir. Merkez Bankası brüt rezervleri 143,6 milyar dolar seviyesine yükselmiş, swap hariç net rezervler yaklaşık 4 yıl aradan sonra ilk kez pozitif bölgeye geçmiştir. Uluslararası kaynak girişinin hızlanması, ihracat gelirlerimizin artması ve yurtiçi yatırımcının dövize yönelik talebinin azalmasıyla birlikte Merkez Bankası’nın rezerv biriktirme süreci hızlanmıştır. Artan güven, iyileşen risk primi, azalan cari açık ve hızlanan dış kaynak girişiyle, önümüzdeki dönemde daha da artmasını beklediğimiz rezervlerimiz, dezenflasyon sürecini hızlandırarak, ekonomik istikrar ve sürdürülebilir büyümemize katkıda bulunacaktır."

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç