Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan işçilere zam talimatı: Kamu işçilerinin toplu sözleşmesi hızlandı
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan işçilere zam talimatı: Kamu işçilerinin toplu sözleşmesi hızlandı

Kamu işçilerinin maaş zammında son dakika açıklaması geldi. Gelen açıklamada sürecin hızlandırıldığı ve maaş zammının kısa sürede belli olacağı öğrenildi.

Çalışma Hayatı 12 Mart 2023 12:18 1
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan işçilere zam talimatı: Kamu işçilerinin toplu sözleşmesi hızlandı

Kamu işçilerinin maaş zammı pazarlığı hızlandı.

Kamuda çalışan 700 binden fazla personelin gelecek yıllarda maaş zamlarının belirleneceği toplu iş sözleşmesi görüşmeleri hızlandı. Gelen son bilgilere göre kamuda çalışan işçiler, karayolları, demiryolları, il özel idareleri, şeker fabrikaları, elektrik üretim santralleri, kömür işletmeleri, üniversiteler ile hastane kamu işçilerinin aralarında olduğu 700 binden fazla işçiyi ilgilendiren zam pazarlığına verilen deprem arası sona erdi.

Bu ay sonu ile birlikte kamuda çalışan işçilerin toplu iş sözleşmeleri sona erecek. Sona erecek toplu iş sözleşmesi nedeniyle maaş zammı pazarlığı hızlandırıldı. Deprem öncesi başlayan görüşmelerde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, işçilerin taleplerini aldı ve 20 Ocak'ta sundukları taleplere karşı TÜHİS'ten gelecek teklifi beklemeye başladı.

Söz konusu süreci hızlandırmak için 9 Mart 2023 tarihinde AK PArti Genel Merkezi'nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Türk İş Başkanı Ergün Atalay bir görüşme gerçekleştirdi. Düzenlenen görüşmeden sonra basın açıklaması yapan Atalay, "Bir an evvel, seçimden evvel, 700 bin işçinin kamu sözleşmesinin bitmesini istiyoruz. Toplumun talebi bu, benim, TÜRK-İŞ yönetiminin talebi bu" ifadelerini kullandı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN SÜRECİ HIZLANDIRIN TALİMATI

Gelen açıklamada Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sürecin hızlandırılması talimatı verdiği öğrenildi. Bu talimat sonrası pazarlık masasında işvereni temsil eden TÜHİS'in işçi kesiminin taleplerini değerlendirmeye başladığı ve çalışmaların tamamlanması ile birlikte bu hafta içerisinde teklifin tamamlanıp işçi kesimine sunulacağı öğrenildi. Kamu işçilerinin maaş zammı belli olduğunda haberdar olmak için uygulamamızı indirin:

Android için > TIKLAYIN
İOS için > TIKLAYIN
Huawei İçin > TIKLAYIN

Finans7.com | Ankara

Yorumlar (1)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


Ziyaretçi 15 Ay Önce
Sözleşme süresi 28 Şubat itibariyle bitti zaten yanlış yazılmış haberde