Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan gençlere memurluk tavsiyesi
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan gençlere memurluk tavsiyesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan gençlere memurluk tavsiyesi geldi. Erdoğan, başka alanlara yönelin tavsiyesinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan gençlere memurluk tavsiyesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan gençlere memurluk tavsiyesi.

TOBB İkiz Kulelerde düzenlenen TOBB Genel Kurulu'na katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, burada dikkat çeken ifadeler kullandı ve gençlere memurluk tavsiyesinde bulundu.

Açıklamasına TOBB'a çalışmaları için teşekkür ederek başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, TOGG'un üretiminde sunulan katkıya değinerek, "Bugün yollarımızı aşındıran binlerce Togg'da siz kardeşlerimin desteği ve emeği bulunuyor. Togg'un ne kadar stratejik hamle olduğu bugün de anlaşılıyor. Elektrikli araç piyasası çok büyük ivme yakaladı. Uzun yıllar sonra treni ve trendi kaçırmadık. Yerli ve milli markamız elektrikli araç sektöründe biz de varız dedik. O dönem sadece mali zorluklarla mücadele etmedik, zihinlere kazınmış öğrenilmiş çaresizlikle mücadele ettik. Emekleme safhasında kolunu bacağını kırmak için çok uğraştılar. Projeyi itibarsız hale getirmek için her yolu denediler. Türkiye'de ekonomiyi üst lige taşımayı baltalamak için kimler devreye giriyorsa elektrikli araç imalat sürecinde şahitlik ettik. Başkaları yapıyorsa biz niçin yapmayalım dedik. Elektrikli araç teknolojisinde yerimizi çok önceden aldık" ifadelerini kullandı.

4 YIL SEÇİM YOK

Art arda yapılan iki seçimin geride kaldığını ve seçimsiz 4 yılın başladığını söyleyen Erdoğan, "En son geçen yıl 28 Mayıs seçimlerinden sonra TOBB mensuplarıyla bir araya gelmiştik. Son bir sene içinde ardı ardına yaşanan 3 seçim iş dünyamızı çok yordu. 2023 ekonomi açısından çok meşaakatli bir yıl oldu. Bölgemizde ülkemizi doğrudan etkileyen çatışmalar patlak verdi. Tek başına seçim gündemi bile iş dünyamızı yavaşlattığı hakikattir. 31 Mart seçimlerinin geride bırakılmasıyla 4 yıllık seçimsiz döneme girmiş bulunuyoruz. Küresel ekonominin son 5-6 yıldır fırtınalı sulardan geçtiğini sizler de biliyorsunuz" dedi.

BEDEL ÖDEME PAHASINA DURUŞUMUZU BOZMADIK

Hükümetin sandık uğruna, şahsi ikbal uğruna bir adım atmadığını söyleyen Erdoğan, "Dünyada 50-60 yılın zirvesine çıkan enflasyon atılan tüm adımlara rağmen ekonomi için endişe unsuru olmayı sürdürüyor. ABD ve AB merkez bankaları enflasyonun ne zaman düşeceğine dair net tarih veremiyor. Türkiye olarak krizlerden olumsuz etkileniyoruz. Biz bu dış faktörlerin yanında 6 Şubat tarihinde asrın felaketini yaşamış durumdayız. 53 bini aşkın insanımız hayatını kaybetti. 850 bin bağımsız bölüm kullanılamaz hale geldi. Depremzede illerimizin toparlanması için verdiğimiz mücadelenin yakın şahidi bu arkadaşlarımızdır. Gelecek 5 yıla ait yol haritamızı belirledik, yol haritasını harfiyen uyguluyoruz. Sandıkta bedel ödeme pahasına kararlı duruşumuzu esirgemedik. Şahsi ikbalimiz için ülke ve milletimize ilave yük oluşturacak hiçbir adım atmadık, bundan sonra da atmayacağız. Hükümetin özverili tavrının değeri gelecekte çok daha iyi anlaşılacaktır. Bugün serzenişte bulunanlar yarın hayır duası edecektir" dedi.

EKONOMİ PROGRAMI NETİCE VERİYOR

Uygulanan ekonomi politikalarının neticesini vermeye başladığını söyleyen Cumhurbaşkanı, "Ekonomi programımızın neticelerini çeşitli alanlarda görmeye başladık. Geçen seneyi yüzde 4.5 gibi tahminlerimizin üzerinde büyüme ile kapattık. Kişi başına gelir 13 bin 110 dolara çıktı. Dış talepteki zayıf görünüme rağmen ihracatta 255 milyar dolara ulaşarak Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdık. Turist sayısı yüzde 11.1 artışla 57.1 milyonu buldu. Böylelikle tüm zamanların en iyi turizm performansını elde ettik. Bu rakamlara ulaşma konusunda ümitvariz. 9 milyonu aşan ziyaretçi sayımızla 9 milyar dolar turizm geliri elde ettik.

Vatandaşın işi ve aşını koruması temel prensibimizdir. Ekonomimiz istihdam oluşturmaya devam ediyor. İşsizlik oranı yüzde 8.6 seviyesinde gerçekleşti. İşsizlik oranı son11 yılın en düşük seviyesine geriledi. Burada yakaladığımız istikrarı perçinleyerek sürdüreceğiz. İş gücü piyasasında ortaya çıkan arz talep dengesini de gidereceğiz. Özel sektörün personel bulamamaktan şikayet etmesi ortada bir sorun olduğunu göstermektedir" dedi.

GENÇLERE MEMURLUK TAVSİYESİ

Açıklamasını gençlere tavsiyede bulunarak sürdüren Erdoğan, "Siyasetten önce rızkını işçi ve ticaret olarak kazanmış bir kardeşinizin. Rızkın 10'da 9'unun ticarette olduğu müjdesine kendi ticari hayatımda tecrübe ettim. İş gücü piyasasında ihtiyaç duyulan becerileri geliştirecek politikalara ağırlık vereceğiz" dedi ve gençlerin memurluk dışında farklı alanlara yönelmesi gerektiğini söyleyerek, "Gençlerimizin siyasete, sanata, spora, memurluk dışında farklı alanlara yönelmesini tavsiye ettim. Yine tavsiye ediyorum" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan rezervlerin 127 milyar dolara kadar çıktığı müjdesini de verirken muhalefet belediyelerinde eş dost akraba atamalarının olduğunu, bunun gençlerde güvensizlik yarattığını söyledi.

Yorumlar (2)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


Ziyaretçi 10 Gün Önce
memur maaşıyla geçinir gariban onuda olmazsa yoksulluk uçup gidicek
Ziyaretçi 10 Gün Önce
diyecek lafım yok daha kendi adamlarinizi aldınız bizede farkli alanlara yönelin diyonuz valla kusura bakmayın bizim hayallerimizle oynuyonuz belediye seçimlerindeki gibi 2028 de size güle güle👋