Cumhurbaşkanı Erdoğan, enflasyonun hızla düşeceği tarihi açıkladı
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Cumhurbaşkanı Erdoğan, enflasyonun hızla düşeceği tarihi açıkladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı açıklamada enflasyonun 2024 Haziran ayından itibaren hızla düşeceğini söyledi.

Ekonomi 6 Ara 2023 0
Cumhurbaşkanı Erdoğan, enflasyonun hızla düşeceği tarihi açıkladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, enflasyonun hızla düşeceği zamanı açıkladı.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı son dakika açıklamasında enflasyonun hızlı şekilde düşeceği tarihi verdi.

Katar dönüşü uçakta basın mensupları ile bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, vatandaşların canını yakan enflasyon ile mücadeleye değindi ve enflasyonun ne zaman hızlı şekilde düşüşe geçeceğine dair bilgiler verdi.

"Vatandaşın en az enflasyon kadar merak ettiği bir başka husus da pazardaki fiyat istikrarsızlığı. Özellikle internet pazarında karşı karşıya kaldığımız bu durumla aynı mahallede, aynı semtte, yan yana iki markette bile karşılaşabiliyorsunuz. Enflasyonun yanı sıra piyasadaki bu fırsatçılıkla mücadele konusunda neler var mücadele planınızda" sorusuna cevap veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

"Fırsatçılıkla mücadele, fahiş fiyat artışlarıyla mücadele noktasında denetim ve cezai uygulama görevlerimizi yapıyoruz. Bunu yaparken de ilgili kurumlarımız enflasyonla mücadele programına uygun biçimde koordineli çalışıyor. Bir yandan da arz, talep, stok, ihracat, ithalat verileri hemen hemen her gün kontrol ediliyor. Piyasada yokluk oluşmaması buna bağlı olarak da fahiş fiyat artışları oluşmaması noktasında ciddi tedbirler aldık ve 6 aydan bu yana piyasada hiçbir mal sıkıntısı yaşanmadı. Fahiş fiyat artışı yaptıkları tespit edilen sektörlerin üzerine bakanlıklarımız hızlı ve organize bir şekilde gidiyor. Gayrimenkulde otomotivde ciddi fiyat düşüşleri oldu. Cumhuriyetimizin 100. yılı vesilesiyle fiyat indirim kampanyası çağrımız da etkili oldu. 100 bine yakın işletme bu noktada katılım gösterdi. Esasında biz enflasyonu dizginleyerek, beklentileri yöneterek, kalıcı bir şekilde dezenflasyon sürecini başlatmış durumdayız. Bazı ürünler bazında farklı mecralarda farklı fiyatlar olabiliyor. Bunu tamamen kontrol etmek, yönetmek, idari kararlarda pek olası değil. Onun yerine bizim için önemli olan genel anlamda ekonominin tamamına hakim fiyat seviyesindeki artışların yavaşlamasıdır. Şu anda yavaşlama başladı. Bu bir trende dönüştü. Önümüzdeki aylarda bu çok net bir şekilde ortaya çıkacak. Baz etkisiyle Haziran ayına kadar yıllık enflasyon yüksek kalacak. Bir de para politikası gecikmeli çalışıyor. Haziran sonrası çok hızlı bir şekilde yıllık enflasyon düşecek"

Bu açıklamasında Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2024 yılı Haziran ayından itibaren enflasyonun hızlı şekilde gerileyeceğini söyledi.

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç