Cumhurbaşkanı Erdoğan: Enflasyon Türkiye'nin Gündeminden Kalkacak!

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Enflasyon Türkiye'nin Gündeminden Kalkacak!

Beştepe'de OVP'nin tanıtımında konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ekonomiyle ilgili önemli mesajlar verdi! İşte o mesajlar ve detaylar...

Ekonomi 6 Eylül 2023 15:00 0
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Enflasyon Türkiye'nin Gündeminden Kalkacak!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, program ile ilgili açıklamalarda bulunuyor. Erdoğan'ın cümlelerinin satırbaşları şu şekilde:

Kırklareli ve İstanbul'da yaşanan sellerde hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet niyaz ediyorum. OVP'nin hayırlara vesile olmasını diliyorum. Türkiye'nin başta yönetimde istikrar olmak üzere nasıl büyük kazanımlar elde ettiğini her gün çok daha iyi görüyor ve idrak ediyoruz. Sadece Türk siyasi tarihine değil dünya literatürüne de geçen seçimleri hamdolsun tam bir demokratik olgunluk içinde tamamladık. Sandıkların açılmasıyla birlikte belirsizlikler ortadan kalktı, Türkiye'yi kimin yöneteceği belli oldu.

Seçimlerin üzerinden henüz bir hafta bile geçmeden kabinemizi açıkladık, ekonomide kurmay kadromuzu kurduk, yolculuğumuza süratle yeniden başladık. Eski Türkiye'nin alışkanlıklarından kendini kurtaramayanların durumunu içimiz acıyarak izliyoruz. 102 güne rağmen birileri hala kavga ve iç çekişmelerinden başını kaldıramazken biz işimizi yapıyoruz.

Birileri hala kavga peşindeyken biz işimizi yapıyoruz. Krizleri ülkemiz için fırsata çevirmeye çalışıyoruz. Muhalefetin de birbirleriyle didişmeyi bırakarak görevlerini yerine getirmesini temenni ediyoruz. Siyaseti ikbal vasıtası olarak değil, millete hizmet aracı olarak görüyoruz. Her türlü öneriyi değerlendirmeye hazırız.

Muhalefetin de geçmiş hatalarından ders alarak bize destek vermeye devam ediyoruz. Türkiye asrın felaketinin yol açtığı sıkıntılarla da devam etmektedir. Geride bıraktığımız sekiz aya dair veriler bu gerçeği ortaya koyuyor.

'OECD ÜLKELERİ ARASINDA POZİTİF AYRIŞTIK'
Türkiye OECD ülkeleri içinde pozitif ayrışmıştır. Bu şekilde depremin iktisadi faaliyetler üzerindeki olumsuz etkilerinin sınırlı kalmasını sağladık. Yine bu dönemde ekonomimizi yıllıklandırılmış olarak ilk kez 1 trilyon doları aşan bir ekonomik büyüklüğe ulaştırmayı başardık.

Yılık ilk altı ayında net 220 bin istihdam artışı sağladık. Enflasyonla mücadelede doğal gaz olmak üzere ilave tedbirler aldık. Fırsatçılara ve açgözlülere yönelik denetimlerimiz devam ediyor.

Merkez Bankası'ndaki rezervlerimiz, 117,3 milyar dolar seyrini sürdürüyor. Karşı karşıya olduğumuz çeşitli zorluklara rağmen hedeflere ulaşmakta en küçük bir şüphemiz yoktur. Bu program, bize büyük destek verecektir.

Üç yıllık dönemde, ekonomik büyümede dengelenmeyi, yüksek katma değerli özel sektör yatırımlarının öncülüğünde ortalama yüzde 4,5 büyümeyi hedefliyoruz.

OVP ile Türkiye Yüzyılı vizyonumuzu yerli ve yabancı yatırımcılarla paylaşmış oluyoruz. Hükümet olarak OVP'ye desteğimizin tam olduğunu özellikle belirtmek istiyorum.

1,3 trilyon doları aşan büyüklük ve 14 bin 855 dolara çıkan fert başına milli gelirle yüksek gelir grubu ülkeler arasına girmeyi öngörüyoruz.

İstihdamın yıllık ortalama 909 bin, toplamda 2,7 milyon kişi artmasını, işsizlik oranının tek haneli rakamlarda gerçekleşmesini hedefliyoruz. İhracatı 300 milyar doların, turizm gelirlerini 70 milyar doların üzerine çıkartarak, mal ve hizmet ihracatı gelirlerimizi tarihi seviyelere ulaştıracağız. Orta Vadeli Program'da uygulayacağımız politika sepetiyle, enflasyon sorununu ülkemizin gündeminden kaldıracağız

 

Yorumlar (0)

Seç