Cumhurbaşkanı Erdoğan en düşük memur maaşına ne kadar zam yapılacağını açıkladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan en düşük memur maaşına ne kadar zam yapılacağını açıkladı

Son dakika haberi: MEmur maaş zammının ne kadar olacağı açıklandı. Erdoğan açıklamayı az önce yaptı.

Son Dakika 11 Mayıs 2023 13:35 8
Cumhurbaşkanı Erdoğan en düşük memur maaşına ne kadar zam yapılacağını açıkladı

"Biz göreve geldiğimizde asgari ücret 184 TL'ydi dolar olarak 126 dolardı. Bugün asgari ücret 8 bin 500 lira oldu. 450 dolar oldu. Başka bir örnek: 2002'de benzin 1,5 liraydı. Asgari ücret ile 110 litre benzin alınabiliyordu. Petrol varil fiyatı 25 dolardan 77 dolara çıkarken bugün asgari ücretle 410 litre benzin alınabiliyor.

"Son dönemde Amerika'da batan bankalar tabloyu gösteriyor. Amerika'nın hali ortada. Bunu da muhalefetin baskılarına, mandacı ekonomistlerin sinsice yönlendirmelerine rağmen başardır. Ülkemizin kendi çıkarlarını ve insan hayatını önceleyen politikalardan, 85 milyonla birlikte işçi emekçi kardeşlerimiz de faydalanmıştır. Asrın felaketi olarak nitelendirilen hükümetimiz herkesin hakkını korudu. Depremin ülkemiz ekonomisine maliyeti 100 milyar doları aşmaktadır. Normalde ne kadar gelişmiş olursa olsun hiçbir ülke böyle bir felaketin altından kalkamaz. Biz 90'ıncı günde enkazı kaldırdık ve çadır konteyner kurulumu yaptık. 142 bin konutun ve köy evinin inşa sürecini başlattık. 50 bininin temelini attık.

Çalışmalar devam ederken EYT'lilerin talebini karşıladık. En düşük emekli maaşı 7500 TL oldu. İkramiye 2 bin TL oldu. Yeni meclisin açılması ile 7500 TL'nin üzerinde maaş alan emeklileri sevindireceğiz. Karadeniz gazımızı ülkemize getirerek bu ayı tamamen ücretsiz, 1 yıl da 25 metereküpü ücretsiz olmak üzere müjde verdik.

Son müjde kamu işçilerine geldi. 700 bin işçinin en düşük ücretini yükselttik. Hem üzerine yüzde 45 artış yaptık. Böylece en düşük kamu işçisi ücretinin yaklaşık 12 bin liradan 21 bin liranın üzerine çıkardık.

Memurların maaş düzenlemesi var. Yasaya göre memurların maaşları Ocak ve Temmuz'da düzenleniyor. Biliyorsunuz memurlara enflasyon farkına ilave refah payını biz getirdik. Daha önce böyle bir uyguılama yoktu. Sene başında yüzde 13.5 refah payı ekleyerek yüzde 30 zam yapmıştık. Böylece 2002 yılında 392 lira olan en düşük memur maaşını reel olarak yüzde 136 artışla 12 bin liraya çıkarmıştık. Şimdi Temmuz'da bir adım daha atıyoruz. En düşük memur maaşını en düşük kamu işçisi maaşından aşağı kalmayacak şekilde düzenleyeceğiz. En düşük maaşı 15 bin liraya çıkarak üzerine enflasyon ve refah payı olarak bir düzenleme yapacağız. En düşük memur maaşı 22 bin lirayı bulacak"

NE ZAMAN?

Erdoğan yaptığı açıklamada en düşük memur maaşının 22 bin lira olacağını söyledi. Maaş zammı Temmuz'da olacak. Zamdan haberdar olmak için uygulamamızı indirin:

Android için > TIKLAYIN
İOS için > TIKLAYIN
Huawei İçin > TIKLAYIN

Yorumlar (8)

Seç


Ziyaretçi 30 Gün Önce
Versen nolur piyasalar yangın yerine döndü. Daha zamları verir vermez iğneden ipliğe herşey 100 100 artı. Altıda boş üstüde. Olan alt tabakaya oluyor. Artık onlarda sandalyeleri kemirir yazıklar olsun
Ziyaretçi 30 Gün Önce
kamu işçisinin maaşı burun 21 bin dır.netini siz hesaplayın artık abartma nın anlamı yok
Ziyaretçi 30 Gün Önce
şimdi bu 22 bin brüt mü net mi ? elimize geçecek para mı 22 bin ?
Ziyaretçi 30 Gün Önce
Şimdiye kadar niye yapmadınız niye güvenelim Kılıçdaroğlu söylüyor Erdoğan bende bende diyor ya sen iktidasın baktı seçim gidiyor tüm tuşlara basıyor Eyt için iktidarı kaybetse de çıkarmayacağım dedin neden çıkardın millet onbir senedir kadro bekliyor bu insanlara neden daha önce vermedin Erdoğan ne hak ne hukuk bıraktın güven sıfır.
Ziyaretçi 30 Gün Önce
dolar ve benzin ile yapılmaz bu hesab altın ile yapılır