Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı: Dar gelirli, ev hanımları ve işsizlere destek ödemesi (Vatandaşlık maaşı başvuru ne zaman 2023)

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı: Dar gelirli, ev hanımları ve işsizlere destek ödemesi (Vatandaşlık maaşı başvuru ne zaman 2023)

Seçim müjdesi hayata geçiyor: Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı son açıklamada dar gelirli, ev hanımı ve iş arayanlara desteğin yolda olduğunu söyledi.

Finans Magazin 7 Eylül 2023 11:13 5
Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı: Dar gelirli, ev hanımları ve işsizlere destek ödemesi (Vatandaşlık maaşı başvuru ne zaman 2023)

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı. Bir seçim müjdesi daha hayata geçiyor: Ev hanımlarına vatandaşlık maaşı geliyor.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan dün yaptığı açıklamada sosyal yardım sisteminin yeniden kurgulanacağını ve yapılandırma sonrası geliri belirli bir seviyenin altına düşen vatandaşlara sosyal yardım ödemeleri yapılarak gelirlerinin artırılacağını söyledi.

SEÇİM MÜJDESİ GELMİŞTİ

Seçim öncesinde AK Parti tarafından açıklanan seçim beyannamesinde vatandaşlık maaşı müjdesi gelmişti. Beyannamede yer alan ifadelerde, tüm ailelerin gelirinin belirli bir seviyeye eşitleneceğini, geliri bu seviyenin altında kalan ailelere sosyal yardım yapılarak gelirlerinin artırılacağına yer verilmişti. Vatandaşlık maaşı adı verilen bu sistem ile geliri düşük olan evlere destek verilecek.

CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN AÇIKLADI

Orta Vadeli Programı kamuoyuna açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu program kapsamında sosyal yardımların da düzenleneceğini, dar gelirli ailelere sosyal yardım ödemelerinin artırılacağını, her eve belirli düzeyde bir gelirin girmesinin sağlanacağını söyledi.

Erdoğan yaptığı konuşmasında, "Sosyal yardım sistemimizi iş gücüne katılıma mani olmayacak şekilde bütünleşik bir yapıda, aile odaklı ve fert başına asgari bir geliri garanti edecek bir çerçevede yeniden kurgulayacağız" ifadelerini kullandı.

İş gücüne katılım asgari ücret ile başlıyor. Bir kişi, istihdam edildiği zaman  en düşük asgari ücret alır. Bu da 2023 yılı için 11 bin 402 lira. Sosyal yardım ödemeleri ise bu seviyede olmayacak. Asgari ücret düzeyinde vatandaşlık maaşı bağlanması durumunda iş gücüne katılım azalır.

Bu nedenle dar gelirli vatandaşlara temel, zorunlu ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri kadar sosyal yardım yapılması bekleniyor. Finans7.com olarak beklentimize göre, bir evde çalışan yoksa, gelir yoksa o haneye çocuk sayısına göre en az 3000 TL'lik sosyal yardım ödemesi yapılması bekleniyor.

VATANDAŞLIK MAAŞI BAŞVURU NE ZAMAN?

OVP kapsamında sosyal yardım ödemelerinin önümüzdeki günlerde düzenlenmesi ve dar gelirlilere, özellikle ev hanımlarına vatandaşlık maaşının bağlanmasının 2024 yılı başında olması bekleniyor. Başvurular başladığında takipçilerimize bildirimle haber vereceğiz. Haberdar olmak için aşağıdaki linklerden finans7 mobil uygulamamızı ücretsiz indirin
Android için > TIKLAYIN
İOS için > TIKLAYIN
Huawei İçin > TIKLAYIN

Finans7.com | Ankara

Yorumlar (5)

Seç


Ziyaretçi 23 Gün Önce
Çok güzel olur
Ziyaretçi 23 Gün Önce
seçilmiş kişilere verirler ellerindeki isim listesine göre verilir o yardımlar hakkım haram olsun hepsine
Ziyaretçi 23 Gün Önce
Ülkedeki üniversiteleri kapatın.60 tane yeter.Her yer üniversiteli,diplomalı amelelerle doldu,dil bilenler kaçıyor zaten ülkeden.Para dağıtarak,fakirlere umut dağıtarak oy almaya çalışıyorsunuz,ama bitti artık bu yalan dolan sistemi.
Ziyaretçi 23 Gün Önce
evlilik kredisi başlasın artık lütfen
Ziyaretçi 23 Gün Önce
şu ekonomiyi düzeltin kiraları düşürün kimsenin parasına ihtiyaç yok