Cumhurbaşkanı Duyurdu: 2023 YKS'de Değişiklik Yapıldı (Üniversite Sınavı ve Başvuru Ne Zaman?)
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Cumhurbaşkanı Duyurdu: 2023 YKS'de Değişiklik Yapıldı (Üniversite Sınavı ve Başvuru Ne Zaman?)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan son dakika açıklaması geldi. Erdoğan 2023 YKS'de değişiklik yapıldığını söyledi.

Sınav 10 Ekim 2022 15:17 0
Cumhurbaşkanı Duyurdu: 2023 YKS'de Değişiklik Yapıldı (Üniversite Sınavı ve Başvuru Ne Zaman?)

Son dakika: 2023 YKS'de değişiklik yapıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde 2022-2023 Yükseköğretim Akademik Yıl Açılış Töreni'ne katıldı ve burada dikkat çeken açıklamalarda bulundu. 

Erdoğan yaptığı açıklamada, "İnsanlık, son birkaç yıldır salgınla başlayan ekonomik sorunlarla ve sıcak çatışmalarla devam eden buhranlı bir dönemden geçiyor. Hemen her gün dünyanın farklı bir köşesinde patlak veren yeni krizlere özellikle dikkatli baktığımızda bununla gözlerimizi açıyoruz. İkinci Cihan Harbi sonrasında galiplerin çıkarlarını korumak gayesiyle inşa edilen küresel sistem son 70 yılın en büyük sarsıntılarından birini yaşıyor.

Dünya’nın geri kalanının canı, kanı, göz yaşı, yer altı kaynakları pahasına bir avuç mahrurun refahını devam ettirmek üzerine kurulu bu çarpık yapı kökünden çatırdıyor. İçinde bulunduğumuz dönem çatışmalar çağına dönüşüyor. Zengin daha da zenginleşirken dünyada yoksulluk artmakta.

Son 50-60 yılın en yüksek seviyelerine ulaşan enflasyon batılı ülkeler dahil herkesi zorluyor. Bu ülkelerde kış yaklaşırken enerji ve gıda konusundaki endişeler giderek tırmanıyor. Prag zirvesinde liderlerden bunu dinledim, bu kışı nasıl atlatacağız diye. Bizim böyle bir sorunumuz yok dedim" ifadelerini kullandı.

DEĞİŞİM KAÇINILMAZ

Dünya ekonomisinin ciddi bir sınav verdiğini , değişimin kaçınılmaz olduğunu söyleyen Erdoğan, "Ekonomisi zayıf, sosyal barışını sağlayamamış, kırılgan devletler bu sancılı süreci yönetmekte zorlanıyor. Savaşla birlikte gündemin gerisine düşmüş olsa da önümüzdeki dönemde dünyada köklü değişimler yaşanması kaçınılmazdır. Türkiye'nin verdiği mücadelenin yaptığı samimi çağrıların küresel barışa yönelik çağrılarının takdir topladığını görüyoyuz" ifadelerini kullandı.

BU DAHA BAŞLANGIÇ GERİSİ GELECEK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı son dakika açıklamasında, "7 milyon tahıl bizim ülkemiz üzerinden dünyaya servis ediliyor. Bu sadece başlangıç, yapacağımız daha çok iş var. Türkiye Yüzyılı ifademiz her alanda vücut bulacak ve gerçeğe dönüşecektir. Her kriz risk ve tehditlerle birlikte fırsatları da beraberinde getirir. Türkiye son 20 yılda hayata geçirdiği prpje ve reformlarla bugünlere hazırlık yapmıştır. Birileri oyunda oynaştayken biz satranç ustası gibi milletimizi bugünlere hazırladık." dedi.

TÜRKİYE FARKLI BİR KONUMDA

Cumhurbaşkanı yaptığı açıklamada 20 yılda Türkiye'ye önemli sınıf atlattıklarını söyledi ve "Politikamızı belirlerken ülkemize yapılan dayatmalara değil insanımızın neye ihtiyacı olduğuna baktık. Yurtdışında yazılmış reçetelerle sorunlara çözüm aramak yerine kendi göbeğimizi kendimiz kestik. Göreve geldiğimizde Türkiye'yi eğitim, sağlık, emniyet ve adalet üzerine inşa edeceğimizi söylemiştik. 20 yıl boyunca sözümüzün arkasında durduk. 4 başlıktan başlayarak Türkiye'yi çok farklı konuma taşıdık. Gençlerimizin yüksek eğitime erişimini sağlamak için devletimizin tüm imkanlarını seferber ettik" ifadelerini kullandı.

Erdoğan sözlerini şu şekilde sürdürdü:

"Geçenlerde uluslararası iktisatçılarla bir toplantı yaptık. Şu tespiti yapmışlar; Türkiye altyapısını bitirdi. Bunun için geleceğinde sıkıntı yok... Her geçen gün daha da iyiye gidiyoruz. Karadeniz'den doğalgazı çıkardığımız anda bunun tadına doyum olmaz. Bir zamanlar sondaj gemimiz yoktu. 2 sismik araştırma gemisi, 5 sondaj gemimiz var. Doğalgazda da petrolde de artık imkanlarımızı bu sularda bulacağız.

Kılık kıyafet yasaklarından ideolojik baskılara kadar pek çok sorun vardı ülkemizde. Benim polisimi kızlarımızın ağzını kapatmak okula sokmamak, tekme tokat okuldan atmak gibi uygulamalara tabi tuttular. Benim kızlarım imam hatipte okudular. Onları okuldan almak zorunda kaldım. Arkadaşımın müdürü olduğu farklı şehirdeki imam hatip okuluna göndermek zorunda kaldım. Artık böyle bir sıkıntımız yok. Şimdi özgürlük, hürriyet var. Eğitimde öğretimde bunu yakaladık."

35 YAŞ ÜSTÜ KADINLARA EK KONTENJAN

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bundan sonra YKS'de 35 yaş üstü kadınlara ek kontenjan verileceğini , ön lisans ve lisans bölümlerde kadınlar için ek kontenjan olacağını söyledi.

2023 YKS NE ZAMAN?

2023 YKS için başvurular Şubat 2023'te başlayacak. Sınavın ise Haziran ayında yapılması bekleniyor. Süreçten bildirimle haberdar olmak için uygulamamızı indirin:

Android için >>> TIKLAYIn

İOS için >>> TIKLAYIn

Huawei için >>> TIKLAYIN

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç