Cumhurbaşkanı açıklamıştı: Günlük 482 TL maaşla işçi alımı başvurusu başladı

Cumhurbaşkanı açıklamıştı: Günlük 482 TL maaşla işçi alımı başvurusu başladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı program için ilk başvurular alınmaya başladı. İşte yayınlanan iş ilanlarının başvuru bilgileri.

İŞKUR İlanları 13 Eylül 2023 08:37 5
Cumhurbaşkanı açıklamıştı: Günlük 482 TL maaşla işçi alımı başvurusu başladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamıştı: Günlük 482 TL maaş ile işçi alımı yapılacak.

Geçtiğimiz hafta orta vadeli ekonomi programının tanıtıldığı toplantıda açıklama yapan Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, işbaşı eğitim ve mesleki eğitim programları kapsamında İŞKUR aracılığıyla binlerce personel alımı yapılacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamada, "Mesleki ve teknik eğitimde müfredatın güncellenmesini, staj ve işbaşı eğitimi programlarının yaygınlaştırılmasını sağlayacak şekilde yönetim ve finansman konuları da dahil olmak üzere özel sektörle işbirliğini artıracağız" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu açıklamasından sonra gençler, işbaşı ve mesleki eğitim kurslarının iş ilanlarını beklemeye başladı. Biz de Finans7.com olarak bu konuda gelen son dakika açıklamasına yer verdik.

YILDA 500 BİN KİŞİ İŞE ALINACAK

Sabah Gazetesi'nden Hazal Ateş, bugün kaleme aldığı yazısında söz konusu program ile yılda 500 bin kişinin istihdam edilmesinin planlandığını yazdı.

PROGRAM NEDİR? NASIL OLUYOR?

İşbaşı eğitim ve mesleki eğitim kursları, İŞKUR tarafından özel sektör işbirliği ile düzenlenen kurslardır. Gençler bu program kapsamında işyerlerine alınır ve tecrübesiz gençlere işbaşında meslek öğretilir. Gençler, işyerlerinde hem meslek öğrenir hem de bu süreçte İŞKUR onlara harçlık ödemesi yapar. Harçlık ödemesinde üst sınır 482 lira olarak açıklandı. Söz konusu programın başvuru şartları şu şekilde açıklandı:

İŞKUR’a kayıtlı işsiz olmak,

15 yaşını tamamlamış olmak,

İşverenin birinci veya ikinci derece kan hısımı veya eşi olmamak,

Emekli olmamak,

Programa başladığı tarihten önceki bir yıl içerisinde program düzenlenecek işverene ait vergi numarası altında yer alan işyerlerinde sigortalı olmamak,

Kurumca aynı meslekte düzenlenen kurs/programı tamamlamamış olmak,

Programa katılmama yönünde yaptırım uygulanmıyor olmak,

İş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinden faydalanmak şartlarının sağlanması gerekmektedir.

GÜNLÜK YEVMİYE

İş arayan statüsündekilere günde 438 TL, öğrenci(tam) 438.55 lira, öğrenci(kısa) 328.91 lira ödenir. İşsizlik ödeneği alanlara günde 219.28 lira geleceğin meslekleri poziszyonunda çalışacaklara ise günde 482.41 lira cep harçlığı ödemesi veriliyor.

BAŞVURU

Erdoğan'ın talimatı sonrası ilk ilanlar yayınlandı. Yayınlanan ilanlara baktığımızda İstanbul, Kahramanmaraş, Batman ve Kocaeli illeri için ilan geldiği görülüyor.

DİĞER İLLER DE GELECEK

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatı sonrası ilk ilanlar geldi. Önümüzdeki günlerde diğer iller için de ilanlar yayınlanacak. Siz hangi şehirde ilan bekliyorsunuz? Aşağıdaki yorum kısmından yazın. Diğer iller için ilanlar geldiğinde bildirimle haberdar olmak için aşağıdaki linklerden finans7.com mobil uygulamasını ücretsiz indirin
Android için > TIKLAYIN
İOS için > TIKLAYIN
Huawei İçin > TIKLAYIN

BAŞVURU NASIL YAPILIYOR?

İşbaşı eğitim ve mesleki eğitim kurslarına başvurular İŞKUR resmi sayfasından alınıyor. Başvuru yapmak isteyenlerin esube.iskur.gov.tr adresine gitmesi gerekmektedir. Bu adrese gittikten sonra aşağıdaki resimde gösterilen adımları izleyerek krus programlar sayfasından başvurunuzu yapabileceksiniz.

Finans7.com | Ankara

Yorumlar (5)

Seç


Ziyaretçi 11 Gün Önce
Bingöl
Ziyaretçi 12 Gün Önce
Trabzon ili var mı ?
Ziyaretçi 12 Gün Önce
konya
Ziyaretçi 12 Gün Önce
Erkan yılmaz aydın
Ziyaretçi 12 Gün Önce
para mı lan bu. 482 TL nedir.