Cumhurbaşkanı açıkladı: Kendi evini yapacaklara 1.5 milyon TL verilecek: Yarısı Bizden başvuru nasıl?
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Cumhurbaşkanı açıkladı: Kendi evini yapacaklara 1.5 milyon TL verilecek: Yarısı Bizden başvuru nasıl?

Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamada kendi evini yapacaklara 1.5 milyon TL destek vereceklerini söyledi.

Emlak 23 Ara 2023 3
Cumhurbaşkanı açıkladı: Kendi evini yapacaklara 1.5 milyon TL verilecek: Yarısı Bizden başvuru nasıl?

Cumhurbaşkanı Erdoğan duyurdu: Kendi evini yapacaklara 1,5 milyon lira verilecek.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan bir son dakika açıklamasında bulundu ve kendi evini yapacaklara 1.5 milyon liraya kadar destek ödemesi yapacaklarını söyledi.

Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda düzenlenen Yüzyılın Dönüşümü İstanbul Programı'na katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni kentsel dönüşüm projesinin detaylarını duyurdu.

Kuzey Irak'ta hainlerin düzenlediği alçak saldırı sonucu şehit olan askerlerimize Allah'tan rahmet dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu hain saldırının hesabının misli ile sorulduğunu söyledi. Terör unsurlarına nefes aldırmayacaklarını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Irak'ın ya da Suriye'nin kuzeyinde terör yapılanmasına müsaade etmeyeceğiz. Eli kanlı caniler ve örgüte destek verenler teröre yer olmadığını er yada geç anlayacak. Rabbim kahraman askerlerimizi muzaffer eylesin" dedi.

KAÇ KONUT DÖNÜŞTÜRÜLECEK?

Yarısı bizden kampanyasına İstanbulluların ilgi gösterdiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, 1 milyon 233 bin bağımsız bölüm için başvuru olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan konu ile ilgili yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

"1 buçuk milyon liralık destek vereceğiz. 100 bini kira desteği 800 bini hibe desteği şeklinde verilecek. Kredi ödemeleri evler teslim edildikten sonra başlayacak. Bu destekle evini yapacak ve güvenli şekilde oturacak vatandaşımız. 350 bin konutu dönüştürmeyi amaçlayan kampanyayı başlatmış olacağız"

Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerini şu şekilde sürdürdü:

"Şehrimizdeki çalışmalarda 17 yapıda yer alan 261 bağımsız bölümün yıkımını gerçekleştireceğiz. 

Bugünkü programımızda tüm aşamaları ile İstanbul'da yüzyılın dönüşümü programımıza start veriyoruz. İlgili kurumlarımızı tebrik ediyorum.

6 Şubat'taki sarsıntılar bize deprem gerçeğini tekrar hatırlatmıştır. Böylesi büyük afetten sonra artık hiçbir şeyin eskisi gibi olması düşünülemez. Yakın zamanda Marmara'da meydana gelen depremler çalışmamızı daha da hızlandırmamız gerektiğini gösteriyor. 

TOPRAKLARIMIZIN ÇOĞUNLUĞU DEPREM BÖLGESİ

Depreme hazırlık yapmak bizim için tercihten öte zorunluluktur. Depremle burun buruna yaşayan ülkeyiz. Topraklarımızın yüzde 60'ı deprem bölgesi. Nüfusun yüzde 71'i deprem açısından riskli alanlarda yaşıyor. Ekonomik açıdan da ağır bedeller ödedik. 17 Ağustos depreminin etkilerini yıllarca hissettik. 6 Şubat'ın maliyeti 104 milyar dolardan fazladır. Her depremden sonra yıllarımızı harcadık. 

Hiçbirimizin depremi hafife alma lüksü olamaz. bu topraklarda yaşamaya devam edeceksek, böyle deprem riskini bir an olsun aklımızdan çıkaramayız. Bunu unutmak demek 17 Ağustos ve 6 Şubat ile yeniden karşılaşmak demektir.

Teşhisi doğru koymak tedavinin yarısıdır. Dolayısı ile deprem ile mücadeleyi önce zihinlerde başlatmak gerek. Deprem değil çürük bina öldürür ilkesini özümsemeden hiçbir yere varamayız. Türkiye'nin birinci meselesi yapı stokunun yenilenmesidir. 81 vilayetimize yapacağımız en büyük iyiliğin kentsel dönüşüm hamlelerin olduğuna inanıyorum.

2 milyon konutun acilen dönüşmesi gerekiyor. 2012'de ile defa kentsel dönüşüm yasasını çıkardık. Kentsel dönüşüm için 480 milyar liralık kaynak harcadık.

Milyonlarca vatandaşımızı sağlıksız yapılardan kurtararak güvenli yuvalarına taşıdık. 13 milyonu aşkın insanımızın hayatına dokunduk. TOKİ'nin depreme karşı mücadelede ne kadar hayati rol oynadığı ortaya çıkmıştır. TOKİ binalarımız deprem imtihanını alnının akı ile vermiştir. TOKİ tarafından yapılan binalarda hiçbir sıkıntı yaşanmadı. Muhalefete rağmen TOKİ'mize böyle bir misyon yükleyerek milyonlarca konut ürettiğimiz için hamdediyoruz. TOKİ'nin yapı stokunu yenilemek için devam edeceğiz"

İSTANBUL'DA DÖNÜŞECEK KONUTLAR

"İstanbul'da 6 milyon konut toplam 7 buçuk milyon bağımsız bölüm yer alıyor. 600 bini süratle dönüştürülmeli. 170 bin 941 bağımsız bölümün dönüşümü devam ediyor. Çalışmalar için 128 milyar lira kaynak kullandık. 5 yılda 600 bini acil olmak üzere 1.5 milyon üzere riskli bölümü dönüştürmek"

YARISI BİZDEN KAMPANYASINA BAŞVURU NASIL YAPILIR?

Başvurular e devlet kapısı üzerinden alınıyor.

Yorumlar (3)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


Ziyaretçi 5 Ay Önce
Benim gerçekten eve ihtiyacım var nereden baş vuracağımı bilmiyorum
Ziyaretçi 6 Ay Önce
Bu hayatpahalılığında, hala para dağıtarak seçimi kazanmayı dusunuyorsunuz!!
Ziyaretçi 6 Ay Önce
Kiracilar icin ne dusundunuz?