Cumhur İttifakından Kanun Teklifi: İmar Barışı Komisyonda
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Cumhur İttifakından Kanun Teklifi: İmar Barışı Komisyonda

Büyük Birlik Partisi'nden imar barışı ile ilgili son dakika açıklaması geldi. BBP'den teklif geldi.

Emlak 15 Ekim 2022 14:06 0
Cumhur İttifakından Kanun Teklifi: İmar Barışı Komisyonda

Cumhur ittifakı üyesinden ifar barışı kanun teklifi.

Cumhur ittifakı üyesi olan Büyük Birlik Partisi'nden son dakika açıklaması geldi. Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici tarafından hazırlanan kanun teklifinde imar barışı gelmesini talep etti. Söz konusu kanun teklifinin özetinde imar barışı ile ilgili şu ifadelere yer verildi:

"Ruhsatsız veya ruhsat ve eklerine aykırı yapıların kayıt altına alınması ve imar barışının sağlanması amacıyla Yapı Kayıt Belgesi başvuruları için daha önce belirlenmiş sürelerin 31 Aralık 2022 tarihine kadar uzatılması ve daha önce bu sürelerden kaynaklı belgeleri iptal edilenler hakkında tesis edilen idari işlemlerin ve para cezalarının iptal edilmesi”

Söz konusu kanun teklifinin tam metni şu şekilde:

"MADDE 1- 3/5/1985 tarihli ve 3194 sayılı imar Kanununun geçici 16 ncı maddesinin birinci fıkrasında yer alan "31/12/2017" ibaresi "30/7/2022" şeklinde, "31/10/2018" ibaresi "31/10/2022" şeklinde ve "31/12/2018" ibaresi "31/12/2022 şeklinde değiştirilmiştir.

MADDE 2- 3194 sayılı Kanuna aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

GEÇİCİ MADDE 26- Bu maddenin yayımı tarihinden önce geçici 16’ncı madde uyarınca Yapı Kayıt Belgesi alıp anılan maddede belirlenen süre kayıtlarına aykırılık nedeniyle belgeleri iptal edilenler hakkında 32’nci ve 42’nci maddeler uyarınca tesis edilen idari işlemler, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla iptal edilir, tahsil edilemeyen idari para cezaları terkin edilir, tahsil edilmiş olanlar ilgililere iade edilir. Birinci cümle kapsamındaki kişiler hakkında kamu davası açılmaz, açılmış olan kamu davaları düşer, mahkûm olunan cezalar bütün sonuçlarıyla ortadan kalkar."

NASIL OLACAK?

Söz konusu kanun teklifinin meclise geldiği ve komisyona sevk edildiği bildirildi. Komisyona gelecek teklif görüşülecek ve düzenleme komisyondan geçtikten sonra yasalaşacak.Düzenleme sürecinden haberdar olmak için uygulamamızı indirin:

Kadın erkek diğer adaylarla bilgi alış verişi için TIKLA TAKİP ET

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç