Çocuk Doğduktan Sonra Erkek Beyni Küçülüyormuş

Çocuk Doğduktan Sonra Erkek Beyni Küçülüyormuş

Tüm dünyada gündem ola haber: Çocuk doğduktan sonra babanın beyninin küçüldüğü ortaya çıktı.

Sağlık 14 Eylül 2022 18:39 0
Çocuk Doğduktan Sonra Erkek Beyni Küçülüyormuş

Ameirka'da yapılan araştırma dünya gündemine bomba gibi düştü-.: Erkeklerin beyni baba olduktan sonra küçülüyormış.

Independent'in son dakika olarak aktardığı habere göre Amerika ve İspanya'da bazı erkekler üzerinde araştırma yapıldı. Yapılan araştırmada hamilelik öncesi ve sonrası erkekler üzerinde araştırmalar yapıldı. Bu araştırmada 40 erkek üzerinde çalışmalar yapıldığı ve 40 erkeğin beyinlerinin manyetik rezonans görüntüleme, diğer bilinen adı ile MR'la tarandığına yer verildi. 

Doğumdan sonra yapılan araştırmada , 40 kişilik gruptan 32 kişinin beyinlerinde nörolojik değişimler görüldüğü aktarıldı. Öte yandan baba olan erkeklerin beyinlerinin hacimlerinin de küçüldüğü bildirildi. Bilimsel dergi Cerebral Cortex üzerinde yayınlanan araştırmanın detaylarına baktığımızda babaların kortikal hacminin yüzde 2 oranında doğumdan sonra gittiğine yer verildi. 

Bundan önce yapılan araştırmalara bakıldığı anne olmanın kadınların beyin yapısını olumlu yönde etkilediği, kadınların beynine olumlu etkisinin olduğu kanıtlanmıştı. 

KÖTÜ BİR DURUM MU?

Yaşanan yüzde 2'lik kortikal hacim kaybının herhangi bir kötü duruma neden olmadığı, beynin bu şekilde çocukla bağlantı kurma sürecini daha güçlü ve daha verimli kılmak için özelleştiği, kortikal daralmalarla ebeveynin çocukla kurduğu bağın güçlendiğine yer verildi.

Çocuk doğduktan sonra yaşanan bu değişim kısa sürede sosyal medya üzerinde gündem oldu ve çokça paylaşıldı. 

Erkekler bu durum karşısında şaşkınlık geçirirken kadınlar bu haberi en çok paylaşan isimler oldu.

Son dakika haberlerinden haberdar olmak için finans7.com'u takipte kalın.

Yorumlar (0)

Seç