Çocuğu okula giden annelere 81 ilde destek başvuru şartları e devlet'te açıklandı Başvurusu nasıl yapılır 2023
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Çocuğu okula giden annelere 81 ilde destek başvuru şartları e devlet'te açıklandı Başvurusu nasıl yapılır 2023

Çocuğu okula giden ailelere ayda destek ödemesi için e devlet kapısından bir açıklama yapıldı ve şartlara yer verildi.

Finans Magazin 4 Ara 2023 23:36 0
Çocuğu okula giden annelere 81 ilde destek başvuru şartları e devlet'te açıklandı Başvurusu nasıl yapılır 2023

Çocuğu okula giden annelere destek başvuru şartları açıklandı: E devlet başvuru nasıl yapılır?

Çocuğu okula giden dar gelirli ailelere destek ödemeleri devam ediyor. Birçok kurum, dar gelirlilere burs verirken burs alamayan ihtiyaç sahibi aileler, devlet tarafından verilen sosyal yardımları araştırıyor. Biz de bu yazımızda devlet tarafından okula giden çocuklar için verilen desteğe değindik.

E DEVLET ÜZERİNDEN AÇIKLAMA

E-devlet kapısı üzerinden SED ödemeleri ile ilgili yayınlanan açıklamada, "Çocuklarının temel ihtiyaçlarını karşılayabilecek düzeyde düzenli geliri bulunmayan ailelerin çocukları ekonomik destek hizmetinden yararlandırılmaktadır. Sosyal ve ekonomik destek hizmeti için yapılan başvurulara yapılan araştırma inceleme ve değerlendirme sonucunda karar verilmektedir. Bu nedenle aşağıdaki bilgilendirmeyi okuduktan sonra başvuru için karar veriniz. İsterseniz ikamet ettiğiniz ilde size en yakın sosyal hizmet merkezine dilekçeyle veya şahsen başvuruda bulunabilirsiniz" ifadelerine yer verildi.

Bu açıklamaya baktığımızda hem e devlet kapısı üzerinden hem de 81 ildeki SYDV'lerden başvuru yapılabildiği görülüyor.

ÇOCUKLARIN OKULLARINA DEVAM ETMESİ İÇİN ÖNEMLİ

Dar gelirli vatandaşların çocuklarını rahatlıkla okula gönderebilmesi, okul ihtiyaçlarını karşılaması, ders araç gereçlerini alabilmesi ve çocuğa harçlık verebilmesi adına Sosyal ve Ekonomik Destek Ödemeleri yapılıyor. Yapılan destek ödemesinde "Ekonomik yoksulluk içinde olup da çocuklarının temel ihtiyaçlarını karşılayamayan ve yaşamlarını en düşük seviyede dahi sürdürmekte güçlük çeken ailelerin kendi kendine yeterli hale gelinceye kadar çocuklarının bakımı ve desteklenmesi amacıyla geçici bir süre verilen ekonomik destekler ile psiko - sosyal destek sistemidir" açıklaması ile başvuru şartlar yayınlandı. E Devlet kapısından yayınlanna şartlar şu şekilde:

- Haklarında bakım tedbiri kararı verilerek sosyal hizmet kuruluşlarında bakılan ve desteklendikleri takdirde ailesi veya yakınları yanına verilebilecek çocuklar.

- Ekonomik yoksunluk nedeniyle, desteklenmedikleri takdirde korunmaya muhtaç duruma düşecek olanlardan haklarında bakım tedbiri kararı alınmaksızın sosyal ve ekonomik destek hizmetinden yararlandırılarak ailesi veya yakınları tarafından bakılabilecek çocuklar.

- Bakım tedbir kararlı iken yaş sınırlarını tamamlamaları nedeniyle, sosyal hizmet kuruluşlarından veya koruyucu aile yanından ayrılanlardan iş ve meslek edinme kursuna veya eğitimlerine devam eden veya bir iş ve meslek sahibi olamayıp desteklenmedikleri takdirde muhtaç duruma düşecek olan gençler.

- Olağanüstü bir felaket, tabii afet, hastalık veya kaza geçirerek belirli bir süre kendisinin ve geçindirmekle yükümlü bulunduğu aile fertlerinin temel ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumda olanların çocukları ile hayati tehlike arz eden ve ameliyat gerektiren durumlarla karşılaşan veya vefat eden kişilerin çocukları.

BAŞVURU NASIL YAPILACAK?

SED ödemelerine başvurular 81 ildeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına yapılabiliyor. Bu SYDV'lerin yanı sıra başvurular e devlet kapısı üzerinden de alınabiliyor. Başvurular, aşağıdaki adımların takip edilerek yapılması ile yapılacak:

Kadın erkek adaylar bu sayfada toplandı > Bilgi alış verişi için  TIKLA TAKİP ET

Finans7.com | Ankara

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç