Çin Tüm Dünyaya Rest Çekti: Araya Giren Yanar

Çin Tüm Dünyaya Rest Çekti: Araya Giren Yanar

BM 'de konuşan Çin Dışişleri Bakanı Vang, tüm dünyaya Tayvan konusunda rest çekti.

Dünya 25 Eylül 2022 08:36 0
Çin Tüm Dünyaya Rest Çekti: Araya Giren Yanar

Dünyada gündem durulmayacak: Çin tüm dünyaya resti çekti.

Çin Dışişleri Bakanı Vang bir son dakika açıklamasında bulundu ve tüm dünyaya rest çekti. Birleşmiş Milletler (BM) 77. Genel Kurulu görüşmelerine katılan ve burada kürsüye çıkarak konuşma yapan Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi,  burada yaptığı konuşmada Çin'in tamamen birleşmesi durumunda Tayvan'da bir barış oalbileceğini söyledi ve Tayvan konusunda dış müdahalelere karşı durmak için en güçlü adımların atılacağını söyledi.

Vang yaptığı açıklamada Pekin yönetiminin, diğer ülkelerin gerilime müdahale etmesini önlemek , dışarıdan gelecek müdahalelere engel olmak için en güçlü adımları atacağını söyledi ve "dış müdahaleye karşı durmak için en güçlü adımları atacağını" diyerek, "Çin Halk Cumhuriyeti, Çin'in tamamını temsil eden tek hükümettir." diyerek bu konudaki net tavırlarını ortaya koydu.

Tek Çin prensibinin ilişkilerde temel bir norm haline geldiğini de söyleyen Vang, Tayvan Adası ile birleşme konusunda kararlılığın önünde kimsenin duramayacağını, duranların ise tarihin çarkları arasında ezileceğini söyledi. 

Karayiplerde bir ada ülkesi olan Saint Vincent ile Grenadinler Başbakanı  Ralph Gonsalves , Birleşmiş Milletler Genel Kurul'unda Vang'dan bir süre önce yaptığı konuşmada, Tayvan'ın Dünya Sağlık Örgütü gibi uluslararası örgütlerdeki görünümünü artırmasına izin verilmesine değinmiş ve bu konuda dikkat çeken açıklamalarda bulunmuştu.

Çin, Tayvan'ın kendi topraklarının bir parçası olduğunu savunuyor. Adanın fiili bağımsızlığının uluslararası statü kazanmasına yönelik atılacak her adım Çin engeline takılıyor.

Finans7.com  | Ankara

Yorumlar (0)

Seç