CHP'li Sertel'den Maske Cezası Çıkışı: Maske Cezalarını Ödeyenlerin Paraları da Faiziyle İade Edilmeli
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

CHP'li Sertel'den Maske Cezası Çıkışı: Maske Cezalarını Ödeyenlerin Paraları da Faiziyle İade Edilmeli

Pandemi döneminde maske takmayanlara verilen para cezalarının silinmesi ile ilgili bir açıklama da CHP İzmir Millet Vekili Atila Sertel'den geldi.

Ekonomi 7 Ekim 2022 18:41 0
CHP'li Sertel'den Maske Cezası Çıkışı: Maske Cezalarını Ödeyenlerin Paraları da Faiziyle İade Edilmeli

Pandemi döneminde maske takmayanlara ve sokağa çıkma yasağına uymayanlara verilen para cezalarının silinmesi ile ilgili bir açıklama da CHP İzmir Millet Vekili Atila Sertel'den geldi. Sertel, "Geçmişte bu cezayı ödeyenlerin paralarının mutlaka faiziyle birlikte geri ödenmesi gerekir” dedi. Sertel, ödenmeme durumunda ise girişimlerde bulunacaklarını ifade etti.

CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, AK Parti’nin torba kanun teklifinde yer alan pandemi sürecinde maske takmayanlara verilen para cezalarının silinmesine ilişkin düzenlemeyi 6 ay önce kendisinin teklif ettiğini belirtti.

"ÇIKARMAK ZORUNDA KALDILAR"

Bu cezalarla ilgili Nisan 2022 tarihinde bir kanun teklifi verdiğini anımsatan Atila Sertel, şunları söyledi:

“Umumi Hıfzısıhha Kanunu, Kabahatler Kanunu’na göre bazı kişilere maske takmadığı gerekçesiyle veya bazı kişilere maskesi burnunun altında olduğu gerekçesiyle 392 lira para cezası kesilmişti. Ben de 18 Nisan 2022 günü bir kanun teklifi vermiştim. Ekonomik koşulların çok ağırlaştığı pandemi süresince birçok insana kesilen cezaların affedilmesi noktasında bir yasa teklifi sunmuştum. Fakat bu yasa teklifini AKP ne komisyonlara getirdi ne de dikkate almadı. CHP'li bir milletvekili olarak, vatandaşımızın hakkını hukukunu var gücüyle savunan insanlar olarak bu kanun teklifini hazırlamıştım. Pek çok düzeltmeyi ve halk yararına olan kanunları çıkarmak zorunda kaldılar.”

“İADE EDİLMEZSE GİRİŞİMDE BULUNACAĞIZ”

Çözüm konusunda adım atılmasına çok sevindiğini belirten Sertel, “Ancak geçmişte bu cezayı ödeyenlerin paralarının mutlaka faiziyle birlikte geri ödenmesi gerekir. Çünkü çok büyük haksızlık olur. Cezayı ödemeyenleri affederken cezayı ödeyenlerin paralarına el koymak bu iktidara yakışmaz. Bu konuda önerimizi sunacağız. Kanun teklifini gördükten sonra paranın faizi ile iadesi söz konusu değilse genel kurul sürecinde parayı ödeyenlerin paralarının faiziyle birlikte iade edilmesi noktasında girişimde bulunacağız. Bu salgın döneminde kesilen ceza kesilenlerin affedilmesi gerekiyordu. Geç de olsa seçim dönemine girince iktidara bizim önerimizi aynen uygulamak düştü. Hayırlısı olsun” diye konuştu.

Ne düşünüyorsunuz? Yorumlar kısmından yazın.

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç