CHP meclise sundu: 600 çok, Milletvekili sayısı 450 olsun
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

CHP meclise sundu: 600 çok, Milletvekili sayısı 450 olsun

CHP yaptığı son dakika açıklamasında 600 olan vekil sayısının 450'ye düşürülmesi gerektiğini söyledi.

Siyaset 24 Haz 2024 10
CHP meclise sundu: 600 çok, Milletvekili sayısı 450 olsun

CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol: Milletvekili sayısı düşürülsün.

TBMM'den son dakika haberi geldi. Gelen haberde CHP'li milletvekili, 600 olan milletvekili sayısının 450'e düşürülmesi gerektiğini söyledi ve bunun için harekete geçti.

550'Yİ 600 OLDU

İlk olarak TBMM'de 450 milletvekili vardı. Turgut Özal'ın döneminde yapılan düzenleme sonrası vekil sayısı 100 artırıldı ve 550'ye çıkarıldı.

Yapılan son düzenlemede ise milletvekili sayısı 50 daha artırılacak 600'e çıkarıldı. 600 vekilin sandalye dağılımı ise şu şekilde:

ADALET VE KALKINMA PARTİSİ    265
CUMHURİYET HALK PARTİSİ    127

HALKLARIN EŞİTLİK VE DEMOKRASİ PARTİSİ    57
MİLLİYETÇİ HAREKET PARTİSİ    50

İYİ PARTİ    35
SAADET PARTİSİ    20

DEMOKRASİ VE ATILIM PARTİSİ    15
BAĞIMSIZ MİLLETVEKİLİ    6

HÜR DAVA PARTİSİ    4
YENİDEN REFAH PARTİSİ    4

DEMOKRAT PARTİ    3
TÜRKİYE İŞÇİ PARTİSİ    3

DEMOKRATİK BÖLGELER PARTİSİ    2
EMEK PARTİSİ    2

DEMOKRATİK SOL PARTİ    1

VEKİL SAYISI 150 DÜŞÜRÜLSÜN

Gürsel Erol yaptığı açıklamada vekil sayısının 150 düşürülmesini ve 450'ye çekilmesini istedi. Erol açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

"Milletvekillerinin maaşını tartışmak yerine bugün parlamentoda 600 milletvekili niye var onu tartışmak lazım. Geçmiş dönemde 450’ydi, Turgut Özal döneminde 550 oldu. AK Parti iktidarları dönemde 600 oldu. Genel Kurul’da giriş kapılarının önüne kadar oturma koltukları var, milletvekillerini sığdırmak için. Niye 600 milletvekili? 450 milletvekili bu ülkeye yetmez mi, niye yetmesin? Milletvekili sayısının değiştirilmesi, azaltmaya gidilmesi lazım"

NE KADAR TASARRUF SAĞLAR?

Milletvekilleri 110 bin lira maaş alıyor. 150 vekilin sigorta, ulaşım, iletişim masrafları hariç sadece net maaşından elde edilecek tasarruf aylık 16.5 milyon lira olacak. Yıllık tasarruf ise 198 milyon lira. Diğer masraflarının da eklenmesi ile tasarrufun 250 milyon liraya kadar ulaşması bekleniyor.

Sizce vekil sayısı düşürülmeli mi? Aşağıdaki yorum kısmından yazın.

Yorumlar (10)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


Ziyaretçi 24 Gün Önce
Evet kesinlikle 450 vekil yeter ve maaşlarınıda öğretmen maaşına inmesi lazım halkın ne halde olduklarını ve bu halk ay sonunu getiremediğini anlasınlar
Ziyaretçi 24 Gün Önce
150 vekil azalınca, sekreterleri, özel kalemleri, şoförleri de araç ve yakıt giderleri ile özellikle iletişim masrafları da olmayınca yılda 500 milyon lirayı bulur yapılacak tasarruf...🇹🇷🇹🇷👍
Ziyaretçi 24 Gün Önce
Kesin ve ideal vekil sayısı 300 olmalı hem 600 vekil hangi vatandaşa bir faydası dokunuyor.kendi çevresi cebini doldurmadan başka
Ziyaretçi 24 Gün Önce
81 vekil olmalı her ilin bir vekili bu savurganlık nedir böyle ya vekiller ne iş yapıyor acaba ?
Ziyaretçi 25 Gün Önce
tasarrufta madem kamuya 3 sene işkurdan alım yok ozmn en başta milletvekilleri azaltılsin vergiler memurlarada normal vergiden çok az bir fark ile fazla vergi alınsın hemde maaşlarından memur maaşları düşürülsün ikarmiyeler azaltılsıno şehir muhtalıkları denen saçma şey kalksın köy kasaba kaza ve ilçe muhtalıkları kalabilir cumhurbaşkanlığı konvoyu 20 araba ile cumaya gitme azaltılsın devletin kullanmadığı aracı uygun fiyat ile açık attırmasız satsın (icralık arabalar ev ve arsalarda dahil)kamuda sıkı denetim olsun işini yapmayan ve torpilli memurlar tazminatsız iş akti fesih edilsin hazine ve maliye bakanlığındaki müdürler ve yöneticilerin para çalması engellensin kamuda hırsızlık yapanlar tespit edilip çaldığı paraların 2 katı kadar para cezası kesilmesi lazim ve hapis cezası verilmesi lazım maliye bakanlığı çok sıkı denetime girmesi lazım daha çok şey yapılmalı bence böyle tasarruf olur 3 sene sonra esnetilebilir yaptınız asgari ucreti 17 binlira hazine ve maliye bakanlığında ve bankalarda para kalmadı simdide şöyle edek böyle edek diyonuz milletin hakkını yiyonuz