CHP, asgari ücrete zam teklifini açıkladı
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

CHP, asgari ücrete zam teklifini açıkladı

Asgari ücrete zam konusunda son dakika açıklaması geldi. Gelen açıklamada CHP, teklifini duyurdu.

Siyaset 14 Haz 2023 13:56 0
CHP, asgari ücrete zam teklifini açıkladı

CHP asgari ücrete zam teklifini açıkladı.

Asgari ücrete gelecek ek zam için son dakika açıklaması geldi. Gelen açıklamada CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, 5 aylık yüksek enflasyon karşısında işçinin ezildiğini, ezilen işçinin hakkının verilmesi gerektiği söyledi.

CHP olarak asgari ücrete yapılacak zam için beklentilerini açıklayan Ağbaba, 12 bin 751 lira ile 14 bin lira arasında olması gerektiğini söyledi ve "Yılbaşından bugüne, asgari ücretlinin 96 dolar kaybı var. Haziran ayı itibarıyla asgari ücretlinin dolar karşısındaki kaybı 96 dolara kadar yükseldi. 96 doların TL karşılığı ise 2 bin 270 TL. Eğer asgari ücrete yeni bir zam yapılacaksa önce asgari ücretin 5 aylık kaybının karşılanması ve daha sonra yeni asgari ücretin bu kayıpla birlikte yeniden belirlenmesi gerekir" ifadelerini kullandı.

Ağbaba açıklamasının devamında şu değerlendirmelerde bulundu:

"Yani asgari ücrete yapılacak olan zam, 8 bin 560 TL üzerinden değil, 10 bin 776 TL üzerinden belirlenmelidir. Bununla da yetinilmemeli, mevcut asgari ücret karşısında bugün olması gereken 10 bin 776 TL’ye de en az yüzde 30 zam yapılmalıdır. Yoksa mevcut 8 bin 506 TL üzerinden asgari ücrete yapılacak zam, asgari ücretlinin ne 5 aylık kaybını tam olarak karşılayabilir ne de gelecek 6 ay boyunca asgari ücreti açlık sınırının üstünde tutabilir. Bu durumda asgari ücret, 12 bin 751 TL ile 14 bin 8 TL arasında bir rakama denk gelmelidir. Bunun altında verilecek bir rakam ne asgari ücretlinin 5 aylık kaybını karşılar ne de gelecek 6 ay boyunca açlık sınırının üstüne taşır"

Asgari ücret tespit komisyonu 2. toplantısı 19 Haziran tarihinde yapılacak.

Finans7.com | Ankara

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç