Chery Türkiye'de 2 ilde fabrika kurmak için inceleme yaptı

Chery Türkiye'de 2 ilde fabrika kurmak için inceleme yaptı

Chery'den son dakika haberi geldi. Gelen haberde Cheryi Türkiye'de fabrika kurmak için 2 şehirde incelemelerde bulundu.

Taşıt 5 Kasım 2023 0
Chery Türkiye'de 2 ilde fabrika kurmak için inceleme yaptı

Son dakika: Chery Türkiye'de fabrika kuracağını açıkladı. Peki hangi ilde kuracak?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Elon Musk ile yaptığı görüşmeden sonra Türkiye'de fabrika kurma kararının ardından bir başka otomotiv devi Türkiye'ye geleceğini bildirdi. Çin merkezli Chery markası, çalışmaları olduğunu ve ürkiye'de fabrika için yer bakmaya başladığını duyurdu.

Sabah Gazetesi'nde yer alan habere göre Chery yetkilileri, Türkiye'de arsa ve teşvikleri araştırmaya başladı. 2 ilde yer bakan Chery'nin MErsin ve Manisa illerinden birinde fabrika kurmayı planladığı öğrenildi.

Son dönemlerde Türkiye piyasasına yeniden giren Chery, satış rekorları kırarken rekorların ardından Türkiye'de fabrika kurulması yönünde karar alındı.

Eylül 2023 döneminde yıllık yüzde 30.7 artışla 190 bin 80 araç satan ve ilk defa aylık satışlarda 190 bini bulan Chery, bu alandaki rekorunu kırdı. Bundan kısa süre önce bir açıklama yapan Chery Group Yönetim Kurulu Başkanı Yin Tongyue, yatırım için Türkiye'yi incelediklerini söyleyerek, "Türkiye için büyük planlarımız var. Üretimi burada yapıp Avrupa'ya satmayı düşünüyoruz. Biz 'Çin'de Çin için' sloganını kullanırız. Belki bir gün 'Türkiye'de Türkiye ve Avrupa için' diyebiliriz. Şimdilik bu yatırımın hacmini açıklayamıyoruz ama burada üretilecek modeller satışların yüzde 15'ini kapsayabilir" demişti.

Bakanlık ise bu açıklamaları doğruladı ve yatırım için bakanlık ile irtibatın kurulduğuna yer verildi. Bir fabrikaya ek olarak Ar Ge merkezinin bir bölümünün de Türkiye'ye geleceği bildirildi.

Mersin'de incelemeler yapan Chery, burada fabrika kurmaya sıcak bakarken konu ile ilgili bir son dakika açıklaması geldi. Gelen açıklamada Mersin Ticaret ve Sanayi Odası, "Çinli heyete hizmet binasında brifing verdik, OSB'nin mevcut durumu ve 2. genişleme bölgesi hakkında bilgi aktardık. Tekli, altyapısı hazır ve yatırım yapılabilecek yerleri de gösterdik. Çin'in en önemli devlet otomotiv firmasıyla yatırım için yol haritaları çizdik. Bazı sorunlar çözüme kavuştuğunda önümüzdeki yıllarda Mersin'de üretilen ilk aracı görmemiz mümkün olabilir" dedi.

CHERY FİYAT LİSTESİ

Uygun fiyatlara satılan Chery'ler, Türkiye'de üretilmesi durumunda gümrük vergisinden muaf olacağı için fiyatları daha da düşecek. İşte güncel fiyat listesi:

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


;