Cevdet Yılmaz,: Enflasyonda kırılma olacak
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Cevdet Yılmaz,: Enflasyonda kırılma olacak

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz bir açıklama yaptı ve enflasyonun ne zamandan sonra kırılacağını söyledi.

Ekonomi 25 Mart 2024 1
Cevdet Yılmaz,: Enflasyonda kırılma olacak

Enflasyonda 3 ay sonra kırılma olacak.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, son günlerde yaptığı her açıklamada yüksek enflasyonun ne zaman düşeceği konusuna değindi. Yılmaz açıklamasında enflasyonun yıl ortasından sonara hızlı şekilde düşeceğini ve 2026 yılında tek haneye kadar düşeceğini söyleyerek kırılma için tarih verdi.

Türkiye'nin çevrewsinin ateş çemberi haline geldiğini, güneyde Rusya Ukrayna, Kuzey'de İsrail Filistin, Suriye'de yaşanan sorunlar, Azerbaycan ile Ermenistan arasında geçtiğimiz yıl yaşanan savaşlara dikkat çeken Yılmaz, geçen sene meydana gelen depremlerle birlikte ekonominin sırtına büyük yük bindiğini söyledi ve "Güneyimizde maalesef Filistin'de, Gazze'de hepimizin yüreğini kanatan manzaralar görüyoruz. Geçen yıl tarihimizin en büyük depremini yaşadık. 11 vilayetimizdeki 14 milyon (insan) etkilendi. Böyle güçlü bir liderimiz olmasa, güçlü bir hükümet olmasa, bunlar öyle kolay kaldırılacak yükler değil. Sadece depremin maliyeti 104 milyar dolar. Bu kadar büyük bir yükten bahsediyoruz. Buna rağmen yine hizmetlerimize devam ediyoruz, çalışmalarımıza devam ediyoruz" dedi.

BUNLARA RAĞMEN EKONOMİ BÜYÜYOR

Bunlara rağmen ekonomi büyüyor mesajı veren Yılmaz, şunları söyledi:

"Geçen sene ekonomimiz büyüdü. AK Parti iktidara geldiğinde Türkiye'nin ekonomisi 230 milyar dolardı. Geçen sene 1 trilyon 119 milyar dolara ulaştı. Türkiye ilk defa trilyon dolarlık ekonomiler ligine girmiş oldu. İhracatımız 256 milyar doları buldu. 2002'de kişi başına gelirimiz 3 bin 600 dolardı. Geçen yıl itibarıyla 13 bin 110 dolara yükseldi.

Kim ne derse desin Türkiye, refahını artıran, demokrasisini, kalkınmasını her geçen yıl ileriye taşıyan bir ülke. Bütün bu olumsuz şartlara, etrafımızdaki istikrarsızlıklara, afetlere rağmen geçen yıl ekonomimizi yüzde 4,5 büyüttük. Şimdi asıl gündemimiz enflasyon. Vatandaşın da bizim de sorunumuz enflasyondur"

KIRILMA OLACAK

Enflasyon rakamlarında kırılmanın 3 ay sonra olacağını söyleyerek sözlerini sürdüren Yılmaz, "Allah'ın izniyle adım adım da bunu (enflasyonu) düşüreceğiz. Bu programımızı kararlı bir şekilde uyguluyoruz. Uygulamaya devam edeceğiz. Yılın ikinci yarısında bunun etkilerini görmeye başlayacağız. Haziran ve temmuz gibi göreceksiniz, enflasyonda bir kırılma olacak. Ardından 2025'te hedefimiz yüzde 15'lere düşürmek, 2026'da da tek haneli enflasyon rakamlarına bu memleketi yeniden kavuşturmak istiyoruz. AK Parti geçmişte yaptı, yine yapar. Yaparsa AK Parti yapar. İnşallah güçlü bir kadroyla bunu da başaracağız" dedi.

Yorumlar (1)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


Ziyaretçi 25 Gün Önce
başkanım lütfen emeklilerin maaşımızın asgari ücret seviyesinde olalım