Çankırı Belediye Başkanı Esen'den tedirgin eden açıklama: Binaların yüzde 80'i riskli
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Çankırı Belediye Başkanı Esen'den tedirgin eden açıklama: Binaların yüzde 80'i riskli

Çankırı Büyükşehir Belediyesi Başkanı İsmail Hakkı Esen'den olası Çankırı depremiyle ilgili açıklama geldi.

Yerel Haberler 7 Mart 2023 18:33 1
Çankırı Belediye Başkanı Esen'den tedirgin eden açıklama: Binaların yüzde 80'i riskli

Son dakika: Çankırı Büyükşehir Belediyesi Başkanı İsmail Hakkı Esen'den olası Çankırı depremiyle ilgili açıklama geldi.

Çankırı Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, kent genelinde depreme dayanıksız binalara ilişkin bilgilendirmelerde bulundu. Esen, Çankırı genelindeki binaların yüzde 80'inin riskli olduğu söyledi. 

Çankırı Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, "Çankırı merkezde 7 bin 130 konutumuz, binamız var. 1999 öncesi yapılaşmalar 6 bin konut civarında. Ciddi bir dönüşüme ihtiyaç var. Dersimize çalışıyoruz ama inşallah yakın zamanda imtihan olmayız. Binaların da yüzde 80'i riskli yapı diyebiliriz" dedi.

Başkan Esen, Çankırı kent merkezindeki yapıların durumuyla ilgili, "Deprem coğrafyamızın gerçeği. Yapı denetim konusunda, imarla, inşaatla alakalı ne varsa denetçisi olacağız. En ufak tavize göz yummayacağız. Bunun bedeli ne olursa olsun. Ama bizden önceki alınmış ruhsatlarla ilgili bir şey yapamıyoruz, verilen hakkı geri alamıyorsunuz. Çankırı merkezde 7 bin 130 konutumuz, binamız var. 1999 öncesi yapılaşmalar 6 bin konut civarında. Ciddi bir dönüşüme ihtiyaç var. Ama coğrafyamız, alüvyonlu, sulu zemin. Yapılaşmaya çok müsait değil. Dersimize çalışıyoruz ama inşallah yakın zamanda imtihan olmayız. Çankırı'da yaşayan hemşehrilerimizin yüzde 60'ı riskli yapıda. Binaların da yüzde 80'i riskli yapı diyebiliriz" ifadelerini kullandı.

Başkan Esen, olası afet durumu için koordinasyon çalışmalarının yanı sıra belediyeden yaklaşık 100 personelin arama kurtarma ekibi olarak görevlendirildiğini ve gerekli ekipmanların da yenilendiğini ifade etti.

Finans7.com I Ankara

Yorumlar (1)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


Ziyaretçi 11 Ay Önce
Peki napacagiz oturup bekliyecekmiyiz bir an önce el atılması kentsel donusume başlanması gerekiyor acele edelim lütfen100 kişiyle olacak iş degil