Çanakkale Depreminden Önce Bazı Telefonlara Deprem Bildirimi Geldi! Hangi Telefonlara Deprem Bildirimi Geliyor?
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Çanakkale Depreminden Önce Bazı Telefonlara Deprem Bildirimi Geldi! Hangi Telefonlara Deprem Bildirimi Geliyor?

Bugün gerçekleşen Çanakkale depremi öncesi; bazı telefonlara bildirim geldi! İşte bildirim gelen telefonlar ve detaylar...

Haberler 4 Mart 2024 22:07 0
Çanakkale Depreminden Önce Bazı Telefonlara Deprem Bildirimi Geldi! Hangi Telefonlara Deprem Bildirimi Geliyor?

Google, altyapısı ve teknolojisinden faydalanarak dünya çapındaki depremleri algılayarak kullanıcılara uyarı gönderdiği ücretsiz bir sistem geliştirdi. Deprem meydana geldiğinde deprem dalgalarının sarsıntısından korunmak için zaman kazandırmak amacıyla geliştirilen Android Deprem Uyarı Sistemi son dönemlerde merak ediliyor. Yakın zamanda ülkemizde de kullanıma açılan Google Android Deprem Uyarı Sistemi sayesinde depremden saniyeler önce vatandaşlar uyarılarak daha güvenli bir yere geçmelerini sağlanıyor. Android deprem uyarı sistemi son olarak Çanakkale'de olan depremi saniyeler öncesinden haber verdi! 

Ivme Ölçer Kullanımı: Akıllı telefonlarda bulunan ivme ölçer (accelerometer), hareketi algılayabilen bir sensördür. Google'ın bu sistemi, bu sensörü kullanarak yeryüzünde gerçekleşen ani hareketleri algılar.

Veri Toplama ve Analiz: Kullanıcılardan gelen veriler, büyük bir veritabanında toplanır. Eğer birçok cihaz aynı anda benzer bir hareket algılarsa, bu bir depremin işareti olabilir. Sistem, bu verileri hızla analiz eder.

Uyarı Gönderimi: Eğer sistem, belirli bir bölgede bir deprem olduğunu tespit ederse, bu bölgedeki diğer kullanıcılara hızla bir uyarı gönderir. Bu uyarı, kullanıcılara saniyelerle ölçülen ekstra bir süre kazandırarak onların güvende olmalarını sağlar.

ANDROİD DEPREM UYARI SİSTEMİ NEDİR, NASIL KULLANILIR?

Söz konusu uygulama sadece Android cihazlar için geçerlidir. iOS için Google Deprem Uyarısı sistemi aktif değil. Deprem Uyarı Sistemi, ABD merkezli teknoloji devi Google'ın Android işletim sistemiyle çalışan telefonlarda kullanılıyor ve ücretsiz olarak tüm kullanıcılara sunuluyor. Ancak bu uyarı bildirimlerini telefonunuzda açmanız gerekiyor. Ayrıca Android'in deprem uyarıları yalnızca Wi-Fi, kablosuz internet bağlantısı, ya da veri bağlantısı açıksa gönderiliyor.

Android Deprem Uyarı Sistemi, 3 milyardan fazla Android akıllı telefonun çoğunda bulunan ivmeölçerleri kullanarak sarsıntıyı algılıyor ve etkilenen bölgedeki Android kullanıcılarına uyarı gönderiyor.  Android deprem uyarı sistemi telefonların "konum" ayarları üzerinden yapılabiliyor. Android işletim sistemi, bu uygulama ile her depremin algılanacağını ise taahhüt etmiyor. Zira telefonunuz yakın çevrenizde 4,5 ve üzeri büyüklükte meydana gelen depremleri size uyarı olarak göndermek için konumunuzu kullanıyor. Bu uyarıları, SharkeAlert tarafından sağlanan verilerle gönderiyor.

Hangi Telefonlara Deprem Bildirimi Geliyor?

Android işletim sistemine sahip telefonlara geliyor. Yani eğer bu bildirimden faydalanmak istiyorsanız; telefonunuzun işletim sistemi android olmak zorunda.

İşte Çanakkale Depreminden Önce Telefonlara Gelen Bildirim Uyarısı:

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç