Çalışanların sadakati düşüyor: Daha ilk maaşı almadan yeni iş arıyorlar

Çalışanların sadakati düşüyor: Daha ilk maaşı almadan yeni iş arıyorlar

Yüksek enflasyon, alım gücünün düşmesi ve maaşların düşük kalması, çalışanların şirket sadakatini kötü etkiliyor.

Çalışma Hayatı 7 Kasım 2023 0
Çalışanların sadakati düşüyor: Daha ilk maaşı almadan yeni iş arıyorlar

Yüksek enflasyon, düşük maaş çalışanların şirket sadakatini bitiriyor.

Son dönemlerde yaşanan yüksek enflasyon ortamı, marketlerde her gün değişen etiketler, artan kiralar nedeniyle zor günler geçiren vatandaşlar, bir de üzerine işsizlik eklenince ciddi sıkıntılar yaşıyor. İş bulan vatandaşlar ise aldığı maaş hiçbir şeyine yetmeyince adeta tükeniyor.

Bloomberg Haber Televizyonu'nda yayınlanan haberde son 1 sene içinde işe başlayanların üzde 62'lik kısmı iş ilanları sayfalarında gezmeye devam ediyor.

İşe Alım Süreçlerinin Geleceği Araştırmasına baktığımızda ankete katılanların yüzde 42'lik kısmı, Türkiye'dekilerin ise yüzde 53'lük kısmı aktif olarak iş aradıklarını söyledi.

Aktif olarak iş aramayan fakat iyi bir iş teklifi gelirse değerlendirmeye alacağını bildirenlerin oranı dünyada yüzde 41 iken Türkiye'de yüzde 38 seviyesinde.

Kariyer.net CEO'su Fatih Uysal bu verileri değerlendirdi ve "Burada işverenlerin şunu hatırlaması gerekiyor; nasıl adaylar için deneme süresi varsa, artık işverenler için de bir deneme süresi var. Çalışanlar ilk aylarında işvereni değerlendiriyor, o şirkette bir kariyer yapmaya, zaman ve emek yatırımlarına değip değmeyeceğini; çalışma ortamını, iş-yaşam dengesini, çalışacakları kişileri tartıyorlar" ifadelerini kullandı.

Dünyada iş arama durumunun değiştiğini, iş arayanların yüzde 88'lik kısmının işe alım ve iş değişikliği sürecinde gücün artık işverende olmadığını düşündüğünü, işverenin kendisine muhtaç olduğu düşüncesinde. Bu nedenle davranışlar artık daha cesur.

Aktif iş arayanların iş değişikliği yapmak istemesinin en büyük nedeni ise şu şekilde:

Daha iyi bir pozisyon ya da kıdem arayışı,
Mevcut çalıştığı işte yükselemeyecek olması,
Farklı meslekler keşfetmek isteği,
Çalıştığı işin maaşının düşük olması, sosyal hakların az olması.

Gallup tarafından yapılan araştırmaya göre çalışan sadakati yıllık küreselde yüzde 23 iken Türkiye'de yüzde 14. Amerika'da ise yüzde 32.

Finans7.com | Ankara

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


;