Bugün emekli olsam ne kadar maaş alırım? E Devlet SGK Bağkur emekli aylığı sorgulama ekranı açıldı
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Bugün emekli olsam ne kadar maaş alırım? E Devlet SGK Bağkur emekli aylığı sorgulama ekranı açıldı

Tüm çalışanları ilgilendiren son dakika açıklaması geldi ve emeklilik maaş sorgulama ekranının açıldığına yer verildi.

Emekli Haberleri 8 Şubat 2024 1
Bugün emekli olsam ne kadar maaş alırım? E Devlet SGK Bağkur emekli aylığı sorgulama ekranı açıldı

Bugün emekli olursam ne kadar maaş alırım? Sorgulama ekranı e devlet üzerinden açıldı.

SGK'dan son dakika açıklaması geldi. Gelen açıklamada Sosyal Güvenlik Kurumu, çalışanların ne zaman emekli olacağını, emekli olunca ne kadar maaş alacağını gösteren bir ekranın hazırlandığını bildirdi. E Devlet üzerinden açılan ekranda vatandaşlar, ne kadar emekli maaşı alabileceğini, ne zaman, kaç yaşında emekli olabileceğini, emekliliğine kaç yıl kaldığını öğrenebilecek. Biz de bu yazımızda emeklilik bilgisi sorgulama ekranına yazımızda yer verdik.

Hepimizin hayali çalışıp primlerimizi doldurmak ve yaşımız geldiğinde emekli olarak bir nebze olsun rahat bir hayat yaşamak. Emekli maaşı her geçen gün düşse de emekli olmak isteyen kişi sayısı daha da artmaktadır. Emekli olacak kişiler ise kaç TL emekli maaşı alacağını merak ediyor.

4/A'LILAR NASIL YAPACAK? NE KADAR EMEKLİ MAAŞI ALACAKLAR?

4A'lı olan personeller, e devlet kapısı üzerinden arama kısmında aşağıdaki gibi "4A Emekli Aylık Bilgisi Hesaplama" yazarak çıkan sonuca tıklayabilecek.

4A emeklilik maaşı sorgulama ekranında şu ifadeler yer almaktadır:

1. Hesaplanan aylık, SGK sisteminde hali hazırda kayıtlı olan tüm hizmetlerinize göre sisteme giriş yaptığınız tarih esas alınarak hesaplanan yaklaşık bir değerdir.

2. GERÇEK aylığınız, SGK’ya emeklilik talebinde bulunduğunuz tarihte SGK sisteminde kayıtlı tüm hizmetlerinize ilişkin kayıtlar incelendikten sonra tekrar hesaplanır.

3. Bu ekrandan hesaplanmış aylık tutarına ilişkin dokümanlar resmi evrak olarak kullanılamaz.

4. Hizmet bilgileri kurallara uygun girilmemişse aylık hesaplanamaz.

5. 3600 günden az kayıtlı hizmeti bulunan kişiler ile engellilik/malullük aylığı için aylık hesaplanamaz.

6. Aylık hesaplanırken yaş ve hizmet süreleri ile ilgili hak kazanma kontrolü yapılmadığından aylığın hesaplanması aylığı hak ettiğiniz anlamına gelmez.

Burada okudum anladım kısmına tıkladıktan sonra devam ederek sorgulama yapabileceksiniz.

BAĞKURLULAR NASIL SORGULAYACAK?

Bağkurlu olan vatandaşlar ise aşağıdaki gibi e devlet kapısında "4B Emekli Aylığı Hesaplama" yazarak çıkan sonuca tıklayacak.

Bu ekranda ise aşağıdaki uyarılar karşınıza çıkacak:

Aylığınız 4/b sisteminde hali hazırda kayıtlı olan hizmetinize göre bugün talep etmişsiniz gibi hesaplanmış olup yaklaşık bir değerdir.

Asıl aylık talep durumunda hizmetler ve kayıtlar incelendikten sonra hesaplanabilir. Bu ekranda hesaplanmış aylık resmi evrak olarak kullanılamaz.

Hizmet bilgileri kurallara uygun girilmemişse aylık bu ekrandan hesaplanamaz.

5400 günden az kayıtlı hizmeti bulunan kişiler için de aylık hesaplanamaz. Bu ekranda aylığınızın hesaplanması, aylığı hak ettiğiniz anlamına gelmez.

Yaş ve hizmet süreleri ile ilgili hak kazanma kontrolü bu ekranda yapılmamaktadır.

Bu uyarının altında kurum seçimi yaparak sorgula kısmına tıklayın. Eğer yukarıda belirtilen şartları taşıyorsanız emeklilikte ne kadar maaş alacağınız karşınıza çıkacak.

Kadın erkek emekliler ile bilgi alış verişi yapmak ve tanışmak için TIKLA TAKİP ET

NE KADAR PRİM OLDUĞUNU NASIL ÖĞRENECEĞİM? NE ZAMAN EMEKLİ OLACAĞIM?

Ne kadar priminiz olduğunu, kaç yaşında emekli olacağınızı ise "ÇALIŞMA HAYATIM" kısmından öğrenebilirsiniz. E devlet arama kısmına Çalışma Hayatım yazdığınızda burada toplam prim ödemeniz, emeklilik için kalan yaşa ulaşabileceksiniz.

Kaynak: Finans7

Yorumlar (1)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


Ziyaretçi 24 Gün Önce
iyi güzelde.biz çalışanlar kök maaşımızı artık göremiyoruz.neden bu çalışanın kök maaşını gizlemesi.on bin yazıp salıyorlar çayıra.eskisi gibi görmek istiyoruz.bilelim durumumuzu