Bu Yaz Dondurma Yemek Hayal Oldu! Dondurma Fiyatlarına Büyük Zam

Bu Yaz Dondurma Yemek Hayal Oldu! Dondurma Fiyatlarına Büyük Zam

Bir zamda dondurmaya! Havaların ısınmasıyla birlikte dondurma fiyatlarına da yaklaşık yüzde 25 zam geldi. Yapılan zamların 1 Haziran'dan itibaren geçerli olacağı belirtiliyor.

Ekonomi 30.5.2022 09:56 0
Bu Yaz Dondurma Yemek Hayal Oldu! Dondurma Fiyatlarına Büyük Zam

Bir zamda dondurmaya! Havaların ısınmasıyla birlikte dondurma fiyatlarına da yaklaşık yüzde 25 zam geldi. Yapılan zamların 1 Haziran'dan itibaren geçerli olacağı belirtiliyor. Tekel Bayileri Yardımlaşma Derneği Başkanı Erol Dündar, "Havalar ısındı insanlar akşamları gelir dondurma alır diye hevesliydi esnafımız. Son zamlarla onu da kaybetmiş oldu. Firma yetkililerinden aldığımız haberlere göre bu zamlar durmayacak." dedi.

Artan enflasyon ve hayat pahalılığı nedeniyle birçok şeye zam gelmeye devam ediyor. Yaz aylarının sıcağında en çok sevilen yiyeceklerden biri olan dondurmalara yüzde 25 zam geldi.

Zamların 1 Haziran’dan itibaren hayata geçeceğini söyleyen Tekel Bayileri Yardımlaşma Derneği Başkanı Erol Dündar, zamlarla birlikte yurttaşın alım gücünün düştüğünü ve esnafın iyiden iyiye satış yapamaz hale geldiğini söyledi. Dündar şöyle konuştu:

“Fiyat söylerken utanıyoruz artık. Böyle giderse kimse bakkala uğramayacak. Havalar ısındı insanlar akşamları gelir dondurma alır diye hevesliydi esnafımız. Son zamlarla onu da kaybetmiş oldu. Firma yetkililerinden aldığımız haberlere göre bu zamlar durmayacak. Bu yazı nasıl bitireceğiz bilmiyoruz artık” dedi.

Cumhuriyet'in haberine göre, 36.90 lira olan kutu dondurmalar 47.50 liraya çıkarken en ucuz kutu dondurma ise 14.90 liradan 19.90 liraya çıktı.

VATANDAŞ TELEFONA SARILDI
Artan enflasyon ve bozulan piyasa dinamikleri ile birlikte fiyatlama algısı kaydı ve vatandaşlar raflarda sürekli farklı etiketlerle karşılaştı. Bu etiket değişimlerinin birçoğunun haksız yere yapıldığını belirten vatandaş telefona sarıldı. Ticaret Bakanlığı bünyesinde kurulan “Alo 175 Çağrı Merkezi”ne bu yılın ilk beş ayında 121 bin 684 çağrı geldi.

Şikâyetlerin şubat ayından itibaren internet üzerinden de yapılmasına rağmen çağrı merkezinde günde ortalama 1000 çağrı yanıtlandı ve toplam 121 bin 684 çağrıya cevap verildi. Gelen ihbar ve şikâyetlerin büyük bölümü ayıplı mal ve hizmetler, haksız fiyat artışları, mesafeli satışlar, abonelik sözleşmeleri ve satış sonrası hizmet alanlarında oldu.

Yorumlar (0)

Seç