Bu Sektörlerde Yüzde 130 Zam Geliyor

Bu Sektörlerde Yüzde 130 Zam Geliyor

Son dakika haberi: Yüzde 130'lara varan yeni zamlar geliyor. Sektörler açıklandı. İşte zamlı fiyatların geleceği tarih.

Haberler 11 Tem 2022 00:09 0
Bu Sektörlerde Yüzde 130 Zam Geliyor

Yüzde 130 zam geliyor.

Gündüz saatlerinde hazır giyim ve ayakkabı sektöründe yapılacak zam için açıklama gelirken planlanan zam hakkında son dakika bilgisi de verildi. Edinilen bilgilere göre ayakkabı ve hazır giyim sektöründe dev zam hazırlığının başladığı öğrenildi.

Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği Başkanı Berke İçten

Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) Başkanı Ramazan Kaya

Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Sinan Öncel

Yukarıda verilen isimler yaptıkları son açıklamalarda hazır giyim ile ayakkabı sektöünde yeni zamlar için çalışmaların başladığını söyledi. İçten yaptığı açıklamada enflasyonun yüzde 70'lere ulaştığı , ancak ayakkabı fiyatlarındaki artışın yüzde 20-25'lerde kaldığını söyledi. Şimdi üretilen ayakkabılar, 6-7 ay sonra raflara geliyor diyen İçten, şimdiki maliyetlerle üretilen ayakkabıların 6-7 ay sonra  satıldığını söyedi ve fiyatlandırmada geriden gelme olduğu için artış hızının az kaldığını söyledi.

MAALESEF ZAM GELİYOR

İçten açıklamasında maalesef fiyat artışlarının olması gerektiğini söyledi.

BMD Başkanı Sinan Öncel konu ile ilgili yaptığı son dakika açıklamasında son zamlarla birlikte yıllık fiyatların yüzde 80 zamlandığını söylerken kış aylarında yapılacak zamla birlikte zam oranının yüzde 130'lara kadar geleceğini söyledi. Konu ile ilgili açıklamasında Öncel, “Çünkü zor bir dönem. Kur artışına bağlı bir fiyat artışı söz konusu. Emtia ve ham maddede düşüş beklesek de uluslararası enerji maliyetlerindeki artışlar yurt içindeki maliyetlerimizi artırmaya devam edecek. Bu kış da ciddi girdi maliyetleriyle karşı karşıya kalabiliriz. Bu da nihai ürün fiyatlarına yansıyacaktır” dedi.

TGSD Başkanı Ramazan Kaya ise yaptığı açıklamada giyime taleplerin yüzde 20'ye kadar azaldığını söyleyerek, talebin azalmaya devam ettiğini söyledi. Kaya yaptığı açıklamada, “Firmalar neredeyse genel gideri karşılayacak etiket fiyatlarıyla hayatlarını devam ettirmeye çalışıyorlar." ifadelerini kullandı ve "Son BDDK kararlarıyla finansmana erişim de artık kolay değil. Ancak orta ve uzun vadede finansmana ihtiyacımız var. Maliyetlerin yanında önümüzdeki dönemdeki en büyük sıkıntı, finansmana erişim. Bu konudaki sıkıntılar sürerse, o zaman kapanmalarla karşı karşıya kalabiliriz.” dedi.

“Bazı AVM’lerde turistlere yapılan satışlarda yüzde 40, bazılarında ise yüzde 60 artış var” açıklaması da yapıldı.

BU SEKTÖRLERE YÜZDE 130 ZAM GELİYOR

Ayakkabı ve hazır giyim sektörüne, kış aylarına kadar yüzde 130'lara kadar zam gelecek. Ayakkabı fiyatlarına, elbise, etek, kazak, eşofman, pantolon fiyatlarına yapılması beklenen zam için , ihtiyacınız varsa şimdi alın açıklaması yapıldı

Yorumlar (0)

Seç