Bu şehirlerde yaşayanlar dikkat: Naci Görür, hangi illerde deprem beklediğini açıkladı
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Bu şehirlerde yaşayanlar dikkat: Naci Görür, hangi illerde deprem beklediğini açıkladı

Prof. Dr. Naci Görür bir son dakika açıklamasında bulundu ve deprem beklenen illeri tek tek duyurdu. İşte son dakika açıklaması.

Bilim ve Teknoloji 28 Haz 2023 12:55 2
Bu şehirlerde yaşayanlar dikkat: Naci Görür, hangi illerde deprem beklediğini açıkladı

Naci Görür, deprem beklediği illeri açıkladı.

6 Şubat tarihinde meydana gelen büyük depremlerden sonra vatandaşlar, deprem beklenen illeri, deprem beklenmeyen bölgeleri araştırmaya başladı. Bu konuda en çok araştırılan isimlerin başında Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür oldu. Görür, sosyal medya hesabı üzerinden bir açıklama yaptı ve deprem beklenen bölgeleri duyurdu. 

2 FAY HATTINA ENERJİ TRANSFER EDİLDİ

"Hatay'dan Adıyaman'a, Malatya dahil, büyük deprem beklemiyoruz. Bu bölgede bundan sonra kırılmamış kimi faylar görece küçük depremler üretebilir, artçı depremler olur. Artçı depremler daha bir sene sürer ve gittikçe büyüklük ve sıklıkları azalır" diyer kaçıklamasına başlayan Prof. Dr. Görür, "6 Şubat depremi iki faya enerji transfer etti" dedİ ve açıklamasını şu şekilde sürdürdü:

"6 Şubat depremleri özellikle 2 fay sistemine enerji transfer etmiş olabilir. Bunlar Adana Havzasına doğru saçılarak inen Doğu Anadolu Fay Sistemi ile Malatya'nın batısında Doğanşehir-Kepez-Başkavak- Kemaliye istikametinde uzanan Malatya Fay Sistemidir"

DEPREM BEKLENEN İLLER AÇIKLANDI

Görür açıklamasının devamında deprem beklenen illere değindi. Görür yaptığı açıklamasında, "6 Şubat depremi ile Arap Levhası kuzeye doğru itilmiş olabilir. Bu itilme Adıyaman-Diyarbakır-Siirt-Hakkari-Yüksekova Levha sınırında (Bitlis-Zagros Süturu) sıkışma sonucu depremlere neden olabilir" ifadelerini kullandı.

"EN KISA ZAMANDA TWEET ATACAĞIM"

Görür yaptığı açıklamasının devamında, "Bu yazdıklarım genel bir bilgidir. Sizlerde farkındalık yaratmak içindir. Yoksa kesin olarak şu olacak bu olacak demek değildir." diyen Naci Görür şöyle devam etti: "Bu yazdıklarım halktan ziyade yerel yönetimler içindir. Depremde tek yapacağımız iş acil müdahale ve halka destek değildir. En önemli iş yerleşim alanlarımızı deprem dirençli yapmaktır. Bunu merkezi yönetim ve halkla birlikte hızla yapabilirsiniz. Eğer yerel yönetimlerden deprem dirençli yerleşim alanları nasıl yapılır diye bir soru gelirse, en kısa zaman içerisinde o konu hakkında da tweet atacağım. Sevgiyle" dedi.

Finans7.com | Ankara

Yorumlar (2)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


Ziyaretçi 12 Ay Önce
Rabbim cc bir daha böyle bir imtihanı ve böyle dehşet verici deprem olayını nasip etmesin inşaAllah
Ziyaretçi 13 Ay Önce
Dilerim Rabbimden bir daha deprem olmasın