Bu belediyede En düşük işçi maaşı 14 bin 375 TL oldu

Bu belediyede En düşük işçi maaşı 14 bin 375 TL oldu

Son dakika haberi: Çankaya Belediyesi'nde düzenlenen toplu sözleşme görüşmeleri sonuçlandı ve en düşük maaşa yüzde 134 zam yapıldı.

İş Dünyası 14 Ocak 2023 11:39 4
Bu belediyede En düşük işçi maaşı 14 bin 375 TL oldu

Belediye asgari ücret 14 bin 375 TL yaptı.

Çankaya Belediyesi'nden son dakika haberi geldi. Gelen son dakika bilgisine göre Canpaş ile 1958 Canpaş adlı şirketlerin çalışanlarının örgütlü olduğu DİSK Genel İş Çankaya 1 nolu şube arasında toplu iş sözleşmesine imza attı. Toplu iş sözleşmesine imzaların atılmasının ardından en düşük işçi maaşı 14 bin 375 TL seviyesine kadar çıkarıldı. 

Düzenlenen imza töreninde konuşan Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, bunun tarihi bir sözleşme olduğunu söyledi ve "Türkiye için de bir rekordur. Yüzde 134 ile yüzde 147 arasında artış yaptık. Artık İmar, Belde, ÇANPAŞ ayrımı olmayacak. Eşit işe eşit ücret olacak. Ben işçi dostuyum, işçi oğluyum, işçi torunuyum. Ananızın ak sütü gibi helal olsun” ifadelerini kullandı.

Düzenlenen törene katılanlar;

Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen,
Genel İş Başkanı Remzi Çalışkan,
DİSK Genel İş Çankaya 1 Nolu Şube Başkanı İsmail Yıldırım,
Çankaya Belediyesi Meclis Başkan Vekili Özgür Erdem İncesu
CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba,
CHP Çankaya İlçe Başkanı Fahri Yıldırım,
Çankaya Belediyesi Meclis üyeleri ve ÇANPAŞ işçileri.

Taşdelen , düzenlenen toplu sözleşme imza töreninden sorna işçilere seslenerek, “Sizler benim canımsınız, sizler benim yoldaşımsınız, sizler benim ciğerimsiniz bunu böyle bileceksiniz” dedi ve “Bugün ÇANPAŞ emekçileri, Çankaya Belediyesi ve aynı zamanda Türkiye’deki taşerondan geçen tüm işçi kardeşlerim adına tarihi bir gün yaşıyoruz. Bugün Çankaya Belediyesi olarak imzaladığımız iş sözleşmesi tarihi bir toplu bir iş sözleşmesidir” ifadelerini kullandı.

Belediye Başkanı Taşdelen sözlerinin devamında babasının da işçi olduğunu söyleyerek, “Ben de onun oğlu olarak sizin sadece başkanınız değil, arkadaşınız, yoldaşınızım. Rahmetli Hüseyin dedem bir kalorifer işçisiydi. Ben aynı zamanda bir kalorifer işçisinin torunuyum. Ben bir Belediye Başkanı olarak bütün işçi kardeşlerime baktığımda dedemi görüyorum” ifadelerini kullandı ve sözlerini şu şekilde sonlandırdı:

YÜZDE 134 ZAM GELDİ

“Bu toplu sözleşme ile ÇANPAŞ işçilerini, İmar ve Belde çalışanları ile eşit hale getirdik. Eşit işe eşit ücret. İmar, Belde, ÇANPAŞ ayrımı artık olmayacak. Bu sözleşme Türkiye açısından da bir rekordur. Yüzde 134 ile yüzde 147 arasında taban yevmiyelerimizde artış sağladık. 15+15 olan ikramiyelerimizi 30+30’a çıkardık. Özel güvenlikteki kardeşlerimize 40 saat verdik. Cumartesini hafta sonu yaptık. Yaptığımız toplu iş sözleşmesiyle yol, yemek dâhil en düşük net maaş 14.375 lira olmuştur. Bu bir rekordur. Bunun altında benim imzam olmasından5  onur duyuyorum. Çünkü sizler benim yoldaşımsınız, canımsınız. Sizin en yüksek maaşı almanız benim onurumdur. Ben işçi dostuyum. Ben işçi oğluyum. Ben işçi torunuyum. Ananızın ak sütü gibi helal olsun. Yaşasın DİSK, yaşasın Genel-İş, yaşasın özgürlük, demokrasi, cumhuriyet, yaşasın Mustafa Kemal Atatürk aydınlığı"

Finans7.com | Ankara

Yorumlar (4)

Seç


Ziyaretçi 18 Gün Önce
Darısı mansur başkan a inşaallah.. aski sayaç okuma yağmur kar demeden.soğuk sıcak demeden sahada sayaç okuma işi yapan.Faresi yılanı pisliğiyle boğuşan. sokaklardaki sokak köpekleri. Akrebiyle lağım fareleriyle kanal pisliklerine rağmen.. Okuma yapan sayaç takan personele yapılmaşıydı bu ve bunun gibi zamlar..
Ziyaretçi 18 Gün Önce
gerçekten helal olsun işciye bakki işcide size baksın
Ziyaretçi 18 Gün Önce
helal olsun
Ziyaretçi 18 Gün Önce
darısı trabzon ortahisar belediyesi başına hala 7 binlira alıyolar