Bu 5 Neden Yüzünden Ekonomimiz 2023 Yılında Küçülebilir

Bu 5 Neden Yüzünden Ekonomimiz 2023 Yılında Küçülebilir

5 neden, Türkiye'de 2023 yılı ilk çeyreğinden itibaren bir küçülme olabileceğini gösteriyor.

Ekonomi 28 Tem 2022 12:03 1
Bu 5 Neden Yüzünden Ekonomimiz 2023 Yılında Küçülebilir

Dünya gazetesi yazarı Şeref Oğuz'dan Türkyie'de büyüme beklentisi açıklaması.

Dünya Gazetesi Yazarı Şeref Oğuz bir son dakika açıklaması yaptı ve yaptığı değerlendirmede Türkiye ekonomisinin gelecek senenin ilk çeyreğinde küçülebileceğini söyledi. 

HER SENE YÜZDE 5 BÜYÜMEK ZORUNDAYIZ

Türkiye'nin her sene yüzde 5 büyümek zorunda olan bir ülke olduğunu söyleyen Oğuz, ancak bu büyüme rakam ı ile birlikte her sene çalışma hayatına atılan 950 bin gence yeni iş kapısı olunabileceğini söyledi. Ancak gelecek sene bu durum biraz sıkıntıya girebilir diyen Oğuz, Yüksek enflasyon, Rusya'nın enerjide attığı sert adımlar bu büyüme rakamını düşürebilir. Oğuz açıklamasında, "Enflasyon, Rusya’nın enerji hamlesi, ülkemizin büyümesini çeyrek çeyrek düşürebilir ve 2023’ün birinci çeyreği sonunda negatife çevirebilir. Negatif büyüme; aslında basbayağı küçülme demek." dedi.

Oğuz açıklamasının devamında küçülmenin 5 nedenini açıkladı ve şu şekilde sıraladı:

İlk sırada geleneksel para politikasından uzaklaşma. Heterodoks politikaların olumsuz sonuçları.

İkinci sırada Euro Dolar paritesinde yaşanan gerileme oldu. Paritede yaşanan gerileme ihracat sektöründe ciro ve üretim kayıplarına neden olacak. Gelirin Euro olması, borçların ise dolar olması olumsuz etki edecek. 

Oğuz diğer sebepleri ise şu şekilde açıkladı:

"3-Pasif para politikası ile enflasyonun önüne geçilememesi, öngörülebilirliğin zayıflaması ve yatırım ikliminden uzaklaşmaya başlama.

CDS

4-Büyümesini dış finansmana bağlamış ülke olarak finansa erişimin zor ve rekor CDS’li olması.

5- Sorunu önceden görüp tedbir geliştirmek yerine tüm hayati tedbirlerin seçim sonrasına ertelenmesi."

FİNANS7.COM  | ANKARA
Kaynakl: Dünya Gazetesi - ŞEREF OĞUZ

Yorumlar (1)

Seç


Ziyaretçi 22 Gün Önce
İnşaat mühendisliği ve Jeoloji mühendisliğini aynı anda bitirdim. Ona rağmen iş bulamıyorum. 2023 de iyice ekonomi Küçüksün hiç iş bulamayalim. Yeter artık Recep Tayyip Erdoğan bize iş imkanı sağla, biz mühendisiz düz işçi değiliz. Tiptan sonra gelen bölüm inşaat mühendisliği, ama iş yok her yer torpille alıyor, tanıdığın yoksa iş de yok. Öyleyse bizden(üniversite mezunlarından da) de sana oy yok