Brent petrolde Suudi Arabistan şoku: Akaryakıta yeni zamlar yolda

Brent petrolde Suudi Arabistan şoku: Akaryakıta yeni zamlar yolda

Son dakika haberi: Goldman Sachs'tan Suudilerin kesintisi sonrası yeni açıklama geldi. İşte gelen son dakika açıklaması.

Emtia 8 Eylül 2023 08:11 0
Brent petrolde Suudi Arabistan şoku: Akaryakıta yeni zamlar yolda

Goldman Sachs'tan brent petrol tahmini: 107 doları geçebilir.

Son dönemlerde Suudi Arabistan'ın aldığı günlük 1 milyon varil, Rusya'nın aldığı günlük 300 bin varil gönüllü petrol üretimi kesintisinden sonra brent petrol varil fiyatı yukarı yönlü tırmanmaya başladı. Yapılan açıklamada kesintilerin yıl sonuna kadar devam edeceği bildirilmiş, bu gelişmeler ile brent petrol varil fiyatı sert şekilde yükselerek 91 doları geride bırakmıştı.

Daha önce yayınladığı değerlendirme raporunda, Brent'in geçen aralık ayında 86 doları, 2024 sonunda ise 93 doları göreceğini bildiren Goldman Sachs, alınan bu karar sonrası iki yükseliş riski açıkladı.

Analistlerin yayınladığı rapora baktığımızda "OPEC+'nın 2023 kesintilerini 2024 sonuna kadar tamamen sürdürdüğü ve Suudi Arabistan'ın üretimi yalnızca kademeli olarak artırdığı bir yükseliş senaryosunu düşünün" değerlendirmesine yer verildiği görülüyor.

Bu senaryoda banka, brent petrol varil fiyatının Aralık 2024'te varil başına muhtemelen 107 dolara kadar çıkabileceğini bildirdi. Açıklamada bunun bankanın temel görüşü olmadığını, böyle bir stratejinin tepebileceğine dikkatler çekildi.

Yapılan değerlendirmede Suudi Arabistan'ın büyük kesintisinin ABD Başkanlık seçimlerini bile etkileyebileceğine yer verildi.Axios tarafından yapılan açıklamada söz konusu kararın, Amerika'da zaten bir süredir yükselişte olan akaryakıt fiyatlarını artıracağını, bunun da seçimlerde Biden'in başını ağrıtacağına yer verildi.

AMERİKA MÜDAHALE EDECEK: FİYATLAR DÜŞER Mİ?

Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan önceki gün düzenlediği basın toplantısında Biden'in petrol fiyatlarını düşürmek için elinden geleni yapacağını söyledi. Bu da yakın zamanda ABD'den petrole müdahale geleceği, stokların gün yüzüne çıkarılabileceğini gösteriyor.

BRENT PETROL NE KADAR?

Son bilgilere göre brent petrol varil fiyatı 89.31 dolar seviyesinde seyrediyor.

AKARYAKITA YENİ ZAMLAR

OVP'ye göre dolar kurunda yükselişin devam edeceği görülürken brent petrolün de yükselmesi ile birlikte akaryakıt fiyatlarının gelecek sene 50 lirayı geçebileceği görülüyor.

Yorumlar (0)

Seç