Borsada Yabancı Satışı Hızlandı: Hisseler Yukarı, Yabancı Oranı Aşağı

Borsada Yabancı Satışı Hızlandı: Hisseler Yukarı, Yabancı Oranı Aşağı

Son dakika haberi: Borsada yabancı yatırımcı şoku yaşanıyor. Yabancı satışları arttı.

Borsa 15 Kasım 2022 15:41 0
Borsada Yabancı Satışı Hızlandı: Hisseler Yukarı, Yabancı Oranı Aşağı

Son dakika Borsada yabancı kaçışı devam ediyor.

Paramedya'nın son dakika olarak aktardığı haberde, Borsa İstanbul 100 endeksinde rekor üstüne rekor gelirken aynı hızda yabancı yatırımcı çıkışının ise devam ettiğine yer vreildi. Yabancı yatırımcıların her çıkışı fırsat bilerek satmasının ardından yabancı takası ilk defa yüzde 30 'ların altına kadar geriledi ve yüzde 29.99 'a geldi.

Geçen sene Ocak ayında bu seviye yüzde 38 seviyesindeydi. Yabancı payı bu tarihten sonra kademeli şekilde gerilemeye başladı. Yaşanan en yüksek düşüş ise geçen sene Aralık ayında oldu. 2020 yılında ise yabancı takas oranı yüzde 65 seviyesinde seyrediyordu.

YABANCININ ÇIKIŞI AĞBAL'LA BAŞLADI

Merkez Bankası Başkanlığı görevine gelen aci Ağbal, faizleri yüzde 19 seviyesine çıkardıktan 2 gün sonra görevden alındı. Görevden alınması sonrası dolar 7 liradan 8 liranın üzerine kadar çıkmıştı. 20 Mart 2021 tarihinde Ağbal'ın görevden alınmasından sonra borsada yabancı satışları gelmişti.

Yabancıların hisse satışları devam ettikçe borsada da yükseliş sürdü. Yerli yatırımcı sayısında yaşanan ciddi yükseliş ve emekli fonları tarafından çıkışların karşılanması ile borsa her geçen gün daha da yükseldi.

Finans7.com | Ankara

Sorumluluk reddi beyanı: Haberde yer alan veriler, bilgiler finans7.com yatırım tavsiyesi değildir. Finans7 borsa, altın, kripto para, hisseler ve emtialar konusunda herhangi bir yatırım tavsiyesi vermez. Finans7.com sadece bilgilendirmede bulunur.

Yorumlar (0)

Seç