Borsada tavan tavan giden KLSER hissesine bir de KAP desteği
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Borsada tavan tavan giden KLSER hissesine bir de KAP desteği

Borsada tavan tavan giden hisseye bir de KAP desteği geldi ve şirket, geçen seneye göre karını katladığını söytledi.

Borsa 23 Ağu 2023 16:21 0
Borsada tavan tavan giden KLSER hissesine bir de KAP desteği

Son dakika haberi: KLSER'in 6 aydaki net karı rekor kırdı.

Geçtiğimiz haftalarda halka arz olan ve seramik sektörünün öncü markalarından olan Kaleseramik'in ilk 6 aylık finansal sonuçları açıklandı. 21 Ağustos 2023 tarihinde KAP'a yapılan bildirime baktığımızda 2022 yılının ilkk yarısında 316 milyon lira kar elde edildiğine yer verilirken 2023 yılının aynı döneminde yüzde 33 artış olduğu ve dönemsel karın 554 milyon lira olduğuna yer verildi.

Kale Grubu Finans Başkan Yardımcısı - CFO’su Haluk Alperat söz konusu finansal tablo ile ilgili bir değerlendirmede bulundu. 2023 yılının kendileri açısından yeniliklere imza attıkları bir yıl olduğunu söyleyen Alperat, bu yolculuğun ilk adımının halka arz olduğunu söyleyerek şu ifadeleri kullandı: "Bu süreçte, şirketimizin çıkarılmış sermayesinin yüzde 21,25’lik kısmını halka arz ettik ve paylarımız için 2 milyonun üstünde yatırımcıdan talep aldık. Sürecin sonunda Kaleseramik’in halk arz net büyüklüğü toplamda 2 milyar 735 milyon TL olarak gerçekleşti. Seramik Bayramı’nı kutladığımız 27 Temmuz günü ise, şirketimizin hisseleri Borsa İstanbul’da işlem görmeye başladı. Kaleseramik olarak, şimdi yatırımcılarımız ile birlikte bugün dünden çok daha güçlü ve yeni başarılar için çok daha kararlıyız"

Halka arz sonrası açıklanan 6 aylık verileri değerlendiren Alperat, şirket olarak karın yüzde 33 oranında artırıldığını ve 554 milyona çıkarıldığını, bir ivme yakaladıklarını söyledi. Alperat yaptığı açıklamada, "Bu süreçte önemli bir ivme yakalayan ve bize pozitif katkı sağlayan yurt içi satışlarımız da bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 45 oranında arttı. 30 Haziran 2023 itibariyle net satışlarımız da yüzde 28,7’lik bir artışla 3,5 milyar TL olarak gerçekleşti. Yılın ikinci yarısında hizmete aldığımız yeni yatırımlarımızın da katkısıyla bu rakamları çok daha ileriye taşıyacağımıza inanıyoruz" dedi.

Kaleseramik Genel Müdürü Altuğ Akbaş ise yaptığı değerlendirmede, “Bu yılki Seramik Bayramı’nda, şirketimiz adına iki bayramı bir arada yaşadık. Halk arz bizim, Cumhuriyetimizin 100. yılında yeni başarılara imza atmak adına çıktığımız yeni yolculuğumuzun ilk adımıydı. Yatırımcılarımızın büyük ilgisi ile karşılaştığımız bu başarılı sürecin ardından şimdi Kaleseramik’i daha büyük hedeflere taşıyacak yatırımlara odaklanmış durumdayız. Halk arz gelirimizin yüzde 80’i ile yurt içinde ve yurt dışında yatırımlar yapmayı hedefliyoruz. Önceliğimiz ise, mevcut büyüme hedeflerimizin devamlılığını sağlayacak yatırımlarımızın yanı sıra sürdürülebilirlik ve enerji tasarrufu gibi alanlardaki yatırımlar olacak. Özellikle sektör liderliğimizi daha da pekiştirmek adına yıl içerisinde yurt içinde 1 milyar 282 milyon TL’lik yatırım planlıyoruz. 

Bu yatırımlarımızdan biri olan Çanakkale’nin Çan ilçesindeki 3’üncü Kalesinterflex Üretim Hattı’mızı da geçtiğimiz ay hizmete aldık. 34 milyon Euro’luk yatırımla, bir yılda tamamladığımız bu hattımız ile global marka yolculuğumuzu çok daha güçlü bir şekilde sürdürüyoruz. Yılda yaklaşık 1,5 milyon metrekare kapasitesi ile üretim yapacak olan yeni hattımızda; en büyük ebat olan 160x320 cm ölçülerinde ve 6, 10, 12 ve 20 mm kalınlıkta üretim yapıyoruz. Burada yaptığımız üretimin yüzde 70’ini ise ihraç etmeyi hedefliyoruz. Bugüne kadar geliştirilmiş yeni üretim teknolojilerinin hemen hemen tamamını bünyesinde barındıran yeni üretim hattımız; standart üretime göre birim ürün başına yüzde 42 daha az karbon emisyonu salımı ile çalışıyor. Seramiğin geleceğine yaptığımız bu yeni yatırımın hem küresel pazarlardaki gücümüze güç katacağına hem de sürdürülebilirlik hedeflerimize önemli bir destek sağlayacağına inanıyoruz" dedi.

KLSER, halka arz olduktan sonra 11 gün aralıksız tavan tavan gitti. Daha sonra bir miktar düşen hisse, son 6 gündür yine tavan tavan gidiyor.

Finans7.com | Ankara
Sorumluluk reddi beyanı: Haberde yer alan bilgiler finans7.com yatırım tavsiyesi değildir.

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç