Borsada son dakika: Hatice kolçak hisselerin neden düştüğünü açıkladı

Borsada son dakika: Hatice kolçak hisselerin neden düştüğünü açıkladı

Ünlü Ekonomist Hatice Kolçak ve Barış Öksüztepe yaptığı son dakika açıklamasında borsa ile ilgili dikkat çeken ifadeler kullandı.

Halka Arz 12 Eylül 2023 08:30 0
Borsada son dakika: Hatice kolçak hisselerin neden düştüğünü açıkladı

Son dakika: Borsa neden düştü? Hatice Kolçak'tan son dakika açıklaması geldi.

Borsada önceki gün yaşanan düşüş ile ilgili son dakika açıklaması geldi. Peki borsa neden düştü? Borsada düşüş devam edecek mi? Borsa ne olacak? Ünlü Ekonomist Hatice Kolçak ile Barış Öksüztepe borsa hakkında bir canlı yayın yaptı ve yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

"Borsada yüzde -2.15'lik bir düşüş oldu. 8146'dan kapattık. Bizim takip ettiğimiz seviye 8320'ydi bunun üszerinde kalmamız gerekiyordu kalmadık. 

Bakanın önemli açıklamaları vardı. Borsayı etkiledi. Ben kısaca üzerinden geçmek istiyorum:

Bir sıkılaşma var. Sıkılaşma kötü yere gidiyoruz. Bir likitide krizi başladı. Piyasada bu görünüyordu. Bakan yaptığı açıklama ile bunu tamamen gösterdi.

-Yıllık kredi kartı üzerinden kredi hacmi yüzde 140 artmış durumda. İhtiyaç kredileri de buna dahil. Enflasyon ve cari açığı bu şekilde kontrol altına alamayız. Bunun eleştirilecek çok yönü var: Vermeseydiniz!

En başta kredi kartı faizleri çok yükseldi. 1 Eylül'de daha da yükseldi. Aylıkta 5.5 civarıdaydı. 6'yı geçecek.

En merak edilen konu konut. Konut kredileri bekleyenler kampanya bekleyenler var. Daha önce gündeme gelmişti. Ama ben bugün Bakan'ın yaptığı açıklamadan şunu anlıyorum: İlk defa konut alacaklar için Bakan kampanyadan bahsetmedi. Birinci konutunu alacaklara konut kredisi değişmeyecek diyor.

Biz doları tutmuyoruz diyor. Döviz satıyoruz ama niye satıyoruz: KKM'den çıkışlar var diyor"

Barış Öksüztepe ise yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

"Borsanın düşüşünü Bakan'ın açıklamalarına bağlamıyorum. Fitch'ten biraz açıklamalar geldi. Oradan söylenen para politikası sözleri var. Bu olumlu ama siyasi taraftan da bunun desteklenmesi gerekiyor dendi. Ondan sonra borsa düştü. Beklenti gerçekleşti kar satışları oldu o yüzden düşüş oldu. 8125'in üzerinde kaldığımız sürece bir sorun yok. Bu düşüş öyle korunacağımız, hadi düşüş başladı borsadan kaçalım diyeceğimiz bir düşüş değil.

Küçük yatırımcılar arttı. Artık yüzde 2'ler 3'ler beğenilmiyor. Bu nedenle yüzde 2'lik bir düşüş bile panik yaptırıyor"

Finans7.com | Ankara
Sorumluluk reddi beyanı: Haberde yer alan bilgiler borsa hisse yatırım tavsiyesi değildir. Finans7 borsa hakkında yatırım tavsiyesi vermez.

Yorumlar (0)

Seç