Borsa yükselecek mi, neden düştü? Hatice Kolçak'tan son dakika yorumları geldi

Borsa yükselecek mi, neden düştü? Hatice Kolçak'tan son dakika yorumları geldi

Ünlü Ekonomist Hatice Kolçak bir son dakika açıklamasında bulundu ve borsa yorumlarını paylaştı. Peki borsa düştü mü? Yükselecek mi? Borsa ne olacak? İşte borsa yorumları.

Borsa 18 Eylül 2023 14:08 0
Borsa yükselecek mi, neden düştü? Hatice Kolçak'tan son dakika yorumları geldi

Hatice Kolçak'tan son dakika açıklaması: Borsanın neden düştüğünü, ne zaman yükseleceğini açıkladı. Peki borsa neden düşüyor? Borsa ne zaman yükselecek? İşte son dakika yorumları.

Ünlü Ekonomist Hatice Kolçak bir son dakika açıklamasında bulundu ve borsa yorumlarını paylaştı. Kolçak açıklamasında borsanın neden düştüğünü açıkladı. 

Önemli bir haftaya başladıklarını, hem Fed, hem Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası için faiz kararı haftası olduğunu söyleyen Kolçak, Merkez Bankalarından gelecek mesajların çok önemli olduğunu söyledi.

FAİZ ARTARSA BORSA NE OLUR?

Kolçak, beklentinin üzerinde faiz artırımı olması durumunda bunun borsaya olumsuz yansıyacağını, piyasanın kilitleneceğini söyleyerek şu değerlendirmelerde bulundu:

"Daha fazla faiz artırımı borsayı olumsuz etkiler. Borsa kritik yerde. Bu noktadan aşağısı satış derinleşebilir. Merkez Bankası olası 500 ve üstü faiz artışında borsanın olumsuz etkilenme durumu olur. Borsa faizi sevmez. Mevduat faizleri yükseliyor. KKM faizleri borsayı ilgilendirmiyor

Yapılacak faiz artışı kredi faizi maliyetlerini çıkarıyor. MEvduat faizlerini yukarı çıkarıyor. Bunlar piyasayı kilitlediği için borsa sevmez. Çarşamba günü Fed'in toplantısı var. Orada da faiz artırımı beklenmiyor. Genel görüntü Fed faiz artırmayacak yönünde.

Faiz artırmazsa; Powell'in açıklaması önemli olacak. Powell ne diyecek? Enflasyonda yüzde 2 hedefi bitecek mi? Tamemen Fed Powell'in açıklaması ve oradaki FEd üyelerinin kendi içlerinde nasıl konuştukları önemli olacak. Özellikle ABD borsasında olanlar, ons altın ve gümüşü etkileyecek. Powell'in  açıklaması şahin açıklama olursa, faiz indirmiyoruz derse, daha fazla faiz artırımı yapacağız gibi açıklama piyasasda satışa sebep olur. Ons altın biraz daha aşağıya gelir.

Sadece Powell'in açıklamaları değil, piyasanın yorumu da önemli olacak.

Altın: Alım için bekleyenler 2 kademeli alım yapabilir. 1 Çarşamba 2 Merkez Bankası toplantısından sonra yapabilirsiniz. Bunu tam ayarlamak gerçekten mümkün değil. Gelelim borsaya:

BORSA NE OLACAK? İŞTE BEKLEEN SEVİYELER

Kolçak açıklamasının devamında borsada yönün nereye olduğu konusuna değinerek, "Borsa çok önemli. Birçok borsacı arkadaşımla konuştum, çoğunluk teknik olarak diyorlar ki  7930 altına inerse borsa satış derinleşir arkadaşlar. Neye göre: Bu teknik bir düzeltme. 7500, 7400, buradan da devam ederse 7100'e kadar endeksin gitmesi bekleniyor.

TL'de bekleyenler için güzel bir fırsat olur. Günlükte haftalıkta işlem yapanlar 7900 altında pozisyon kapatmak isteyenler kapatabilir. Ben ilk alın dediğimde 4400'lerle dip yaptığımızda buradan girilir demiştim. Endeks 8 bine geldi hisse bazında 3'e katladık neredeyse.

Bu saatte düzeltemede uzun vadeciyim diyenler için hiç sorun yok. Aşağıdan toplanıp devam edecek. Özellikle yurt dışından gelecek yatırımcılarla borsa tarafında güzel yükselişler göreceğimizi düşünüyorum. Hiçbir düşüş soınsuza kadar devam etmez" değerlendirmesinde bulundu.

Düşüşün nedeni ise ABD'deki Halkbank davası, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın AB'ye çektiği rest ve MErkez Bankalarının faiz kararı haftası olarak verildi.

Finans7.com | Ankara
Sorumluluk reddi beyanı: Tüm veriler ve bilgiler, yalnızca bilgilendirme amacıyla "olduğu gibi" sağlanmış olup alım satım amaçlı veya finansal, yatırım, vergi, yasal, muhasebe ya da diğer konularda tavsiye niteliğinde değildir. Lütfen her türlü alım satım işleminden önce fiyatları doğrulamak için aracı kurumunuza veya mali temsilcinize danışın. Finans7; yatırım danışmanı, mali danışman ya da hisse senedi aracısı değildir. Veri ve bilgilerin hiçbiri, bir menkul kıymetin ya da finansal ürünün satın alınmasına, satılmasına veya tutulmasına yönelik Finans7.com tarafından yapılan bir yatırım tavsiyesi, teklif, öneri ya da talep değildir. F7 Teknoloji herhangi bir yatırımın tavsiye edilebilirliği veya uygunluğu konusunda herhangi bir taahhütte bulunmaz.

Yorumlar (0)

Seç