Borsa Daha Ne Kadar Düşecek? Ünlü Ekonomist Açıkladı!
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Borsa Daha Ne Kadar Düşecek? Ünlü Ekonomist Açıkladı!

Ünlü Ekonomist Hikmet Baydar, Borsa İstanbul'un ne kadar düşeceğini ve 2024 yılında ne olacağını açıkladı! İşte haberin detayları...

Borsa 25 Ara 2023 0
Borsa Daha Ne Kadar Düşecek? Ünlü Ekonomist Açıkladı!

Yılın son günlerinde Borsa İstanbul'da yaşanan fiyat hareketliliği, yatırımcılar arasında büyük bir merak konusu haline geldi. 2023 yılının son aylarında yaşanan sert kayıpların ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Borsa İstanbul'un 150. Yıl Gong Töreni'nde önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan, "Sermaye piyasalarını manipüle etmeye çalışan tamahkarlara meydanı boş bırakamayız" ifadelerini kullanarak piyasalara yönelik kararlı bir duruş sergiledi.

"SERT DALGALANMA İHTİMALİNİN YÜKSEK OLDUĞU DÖNEMDEYİZ"

Yatırımcılar, 2024 yılına yaklaşırken, borsanın geleceği konusunda belirsizliklerle karşı karşıya. Milliyet'e konuşan Ekonomist Hikmet Baydar, borsa ile ilgili yaptığı değerlendirmelerde dikkat çekici açıklamalarda bulundu. Baydar, yıl sonuna yaklaşılması nedeniyle pozisyon ayarlamalarının olduğu bir dönemde olduklarını belirtirken, işlem hacminin sığ olması sebebiyle sert dalgalanmaların yüksek ihtimal taşıdığına vurgu yaptı.

Borsa haftanın ilk işlem gününü sert düşüşle kapattı

Baydar, şu değerlendirmeleri paylaştı: "Yıl sonuna yaklaşıyor olmamız nedeniyle pozisyon ayarlamalarının olduğu bir dönemdeyiz. İşlem hacmi sığ olduğu için sert dalgalanma ihtimalinin yüksek olduğu bir dönemdeyiz. Sert düşüşle geldiğimiz 7557 puan seviyesi 10 iş günü önce gördüğümüz 7529 puan seviyelerine yakın. Yatay seyirde dalgalanan bir borsamız var. O yüzden bu tür dalgalanmalar bir düşüş veya çıkış trendi olduğu anlamına gelmiyor."

BORSA O SEVİYELERE KADAR DÜŞECEK
Baydar, borsanın yabancılar tarafından önemli görülen fibonacci desteğinin 7574 civarında olduğunu ifade etti. Kapanışın bu seviyenin altında olmasına rağmen, desteğin çalışma ihtimalinin fazla olduğunu belirten Baydar, düşük işlem hacminin bir risk oluşturduğunu ancak yıl sonuna kadar önemli bir satış beklentisi içinde olmadıklarını söyledi. Baydar, 7450 seviyelerinden alım gelme potansiyelinin fazla olduğunu da ekledi.

Borsada sahne 'boğa'ların - Dünya Gazetesi

BORSA 2024 YILI HEDEFİNDE BÜYÜME
2024 yılı için beklentilerin, 2023 kadar olmasa da büyüme içerdiğini söyleyen Baydar, sektör ve firma bazında büyümenin farklılık gösterebileceğini belirtti. Not artırımları, gri listeden çıkma, jeopolitik risklerin azalması gibi faktörlerin etkisiyle endeksin 11000-12000 aralığına kadar yükselmesinin mümkün olduğunu ifade etti. Ancak Baydar, bu olumlu senaryonun gerçekleşmemesi durumunda kar realizasyonlarının daha şiddetli olabileceği uyarısında bulundu.

Paylaşılan bu haber Finans7.com tarafından yatırım tavsiyesi değildir!

Altın, dolar, euro ve borsanın günlük durumlarından anında haberdar olmak istiyorsanız; ücretsiz olan mobil uygulamamızı indirebilirsiniz:

Android için > TIKLAYIN
İOS için > TIKLAYIN
Huawei İçin > TIKLAYIN

Finans7.com I Yusuf Akıncı I Ankara
Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç