Bolu Belediye Meclis toplantısında kavga çıktı: Tanju Özcan'a şişe fırlatıldı

Bolu Belediye Meclis toplantısında kavga çıktı: Tanju Özcan'a şişe fırlatıldı

Bolu'da meydana gelen olayda il meclis toplantısında deprem yardımları kararı sırasında kavga çıktı.

Siyaset 21 Şubat 2023 19:55 0
Bolu Belediye Meclis toplantısında kavga çıktı: Tanju Özcan'a şişe fırlatıldı

Son dakika: Bolu Belediyesi il meclis toplantısında büyük tartışma çıktı.

Bolu'dan son dakika haberi geldi. Gelen görüntülerde olu Belediye Meclisi Şubat Ayı Olağanüstü toplantısının yapıldığı görülüyor. Yapılan toplantıda depremzedeler için yapılacak yardımlar ve Bolu Belediyesi'nin Adıyaman'daki çalışmalarına ilişkin değerlendirmeler yapıldı.

Toplantı öncesi açıklama yapan Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, bu gece tekrar deprem bölgesine gideceğini, önce Hatay'a uğrayacağını söyleyerek, "Sonrasında genel merkezimiz bize 24 belediyeyle birlikte Adıyaman’da görev verdi. Zannediyorum orada diğer siyasi partiler de kendilerine mensup belediye başkanlarına benzer görevler verdiler. Orada koordinasyon toplantısı yapacağız. Tüm belediyeler olarak Türkiye’de, nasıl bir katkı verebilirsek, vermeye gayret edeceğiz. Toplantımızın ana gerekçesi bu. Bu konuda sizlerden destek istemek için toplantıyı düzenledik” ifadelerini kullandı.

Deprem sonrası kullanılacak kredi ile ilgili yetki açıklaması yapan Özcan, “Zannediyorum son kısım sehven yanlış yazıldı, İller Bankası veya proje karşılığı Dünya Bankasından kredi kullanılmak üzere. Dünya Bankası depremden sonra bir açıklama yaptı.  Krediyi depremle ilgili proje kapsamında hükümete değil, yerel yönetimlere vereceğini açıkladı. Dolayısıyla bir de İller Bankasının bu süreçte yardım ilgili belediyelere kredi kullandırması söz konusu. Ama asıl niyet burada Dünya Bankası’nın kredisinden faydalanmak için yetkisi sizden istiyoruz. Yoksa herhangi bir bankadan kredi kullanmak için yetki istemiyoruz” dedi.

AK PARTİ'DEN AÇIKLAMA

Meclis'te AK Parti Gup Başkanvekili Uğur Akbay bir açıklama yaptı ve “İlimizde yaşayan ve diğer illerde yaşayan depremzedelere yardım noktasında, birinci madde buydu. İkinci madde belirlenen illere verilen altyapı hizmetleriyle alakalı, orada yapılacak hizmetlere istinaden protokol yapmak. Belediyelerle, İl Özel İdaresi, kamu kurumları ya da kamuya yararlı dernek vesairelerle. Üçüncü olarak da İller Bankasından proje olarak kredi kullanması. Bunun takibi nasıl olacak?” dedi.

AK Partili İsmail Yerlikaya ise kredi maddesinin önergeden ayrı şekilde oylanmasını isteyerek, “Depremlerle ilgili yapılacak yardımın peşine, proje kapsamında kredilendirmeyi koyuyoruz. İller Bankası olarak geldi, Mecliste Dünya Bankası olarak değiştirdik. Burası rahatsız etti beni. Yerel yönetimler diyor, bunu ayrı maddede oylarsak. Yardımla kredi farklı algılanması noktasında daha doğru olur. Ama birisi deprem bölgesi, birisi Bolu’yla ilgili yatırım” dedi.

 AK Parti Meclis Üyesi Hacer Çınar ise oylama sırasında Tanju Özcan'a masanın üzerinde bulunan eşyaları atmaya başladı. İşte o anlar:

Yorumlar (0)

Seç