Birleşik Kamu İş Sendikası, asgari ücrete ek zam talebini açıkladı
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Birleşik Kamu İş Sendikası, asgari ücrete ek zam talebini açıkladı

Birleşik Kamu İş Sendikası tarafından yapılan son dakika açıklamasında asgari ücret talebine yer verildi.

Çalışma Hayatı 10 Haz 2023 16:54 0
Birleşik Kamu İş Sendikası, asgari ücrete ek zam talebini açıkladı

Birleşik Kamu İş asgari ücret talebini açıkladı.

Birleşik Kamu İş tarafından bir açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada asgari değil adil gerçek bir ücret istediklerini söyledi. Sendikadan yapılan açıklamada asgari ücretin en az 25 bin lira olması talep edildi.

Birleşik Kamu İş Genel Sekreteri Özgür Aras açıklamasının devamında Türkiye'de ekonomide sıkıntıların devam ettiğini ve buna müdahale edilmediğini söyleyerek, ‘'Ülkede ekonomik kriz derinleştikçe milyonlarca emekçi enflasyon altında eziliyor. AKP iktidarı ise krizi izlemekle yetiniyor'' dedi.

TL'de son 1,5 senede yaşanan düşüşü değerlendiren Sendika, ‘'Eylül 2021'den bu yana TL yüzde 75 değer kaybetti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçim döneminde en düşük memur maaşının 22 bin liraya çıkarılacağını vaat etti. Bu vaadin altında seçimden önce kamuda çalışan işçiler adına işçi sendikaları ile imzalanan toplu sözleşme ve ücret zamları yatmaktadır. Yapılan sözleşme memurlar aleyhine olumsuzluk yaratmıştır" ifadelerini kullandı. İşçi maaşlarına yapılacak zamma da değinen Aras, "En düşük işçi ücreti brüt 15 bin liraya çıkarılmış ve üzerine yılın ilk yarısı için yüzde 45 oranında zam yapılmış, en düşük işçi ücreti 21 bin 750 lira olmuştur. Bu tutara temmuz ayı başında yüzde 15 oranında zam yapılacak ve en düşük işçi ücreti 25 bin liraya çıkacaktır" dedi ve açıklamasını şu şekilde tamamladı:

"Kamuda işçi ve memur arasında ücret adaletsizliği doğdu. 10 bin 440 lira düzeyindeki en düşük memur maaşı sefalet ücreti seviyesindedir. Açlık sınırını bile karşılayamamaktadır"

Finans7.com | Ankara

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç