Birçok sektördeki esnafa müjde geldi: 300 milyon euro destek açıklandı
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Birçok sektördeki esnafa müjde geldi: 300 milyon euro destek açıklandı

Son dakika haberi: KOBİ'lere müjde geldi. Bakan Kacır yaptığı açıklamada birçok sektörde KOBİ'lere 300 milyon euro destek verileceğini söyledi.

İş Dünyası 30 Nisan 2024 0
Birçok sektördeki esnafa müjde geldi: 300 milyon euro destek açıklandı

Son dakika: KOBİ'lere müjde geldi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır bir açıklama yaptı. Bakan Kacır, Ankara'da Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) tarafından düzenlenen 'KOBİ Dijital Dönüşüm Tanıtım Programı'na katıldı.

Programda açıklamalar yapan Bakan Kacır, yeni çağın yapay zeka, nesnelerin interneti, büyük veri ve robotik gibi yenilikçi teknolojilerle dolu olduğunu söyleyerek, "Yapay zeka, nesnelerin interneti, büyük veri, robotik gibi yenilikçi teknolojiler bu yeni dönemde günlük yaşam pratiklerimize, davranışlarımıza, karar alma mekanizmalarımıza yön veriyor. Bu teknolojileri iş modellerine adapte ederek dijital dönüşümü başarıyla gerçekleştirmek; işletmelerin müşterilerine etkin, verimli ve hızlı hizmet sunabilmesinin anahtarı haline geldi. Bu anlayışla, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak, sanayicilerimizin ve işletmelerimizin dijital dönüşüm yolculuklarında yanlarında yer alıyoruz" ifadelerini kullandı.

PROJELERE DESTEK

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK)'nun yaptığı desteklere de değinen Kacır, son 9 yılda birçok projeye destek verildiğini söyleyerek, "Orta-yüksek ve yüksek teknolojili ürünlerin yerli imkan ve kabiliyetlerle üretimi için hayata geçirdiğimiz Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programımız kapsamında, firmalarımızın ihtiyaç duyduğu dijital dönüşüm çözümlerinin geliştirilmesini ve imalatını Ar-Ge aşamasından seri üretime kadar destekliyoruz. Program kapsamında yürüttüğümüz 'Dijital Dönüşüm' çağrısıyla toplam yatırım büyüklüğü 448 milyon dolara ulaşan, aralarında otomasyon sistemlerinin, büyük veri platformunun, akıllı sensörlerin üretimlerinin yer aldığı 42 projenin önünü açtık" ifadelerini kullandı.

10 MİLYAR LİRA DESTEK

KOSGEB destek programları kapsamını yeniden düzenlediklerini söyleyerek sözlerini sürdüren Bakan Kacır, "Ülkemizde KOBİ’lerin hamisi ve en büyük destekçisi KOSGEB’in destek programlarını da yeniden kurgulayarak KOBİ’lerimizin dijital dönüşüm yolculuğunda önlerindeki finansman engelini kaldırıyoruz. Bugüne kadar KOSGEB eliyle KOBİ’lerimizin dijital dönüşümü için 10 milyar lira destek sağladık. Uluslararası finans kuruluşlarıyla da iş birliğimizi artırarak yeni finansman mekanizmalarını KOBİ'lerimizin hizmetine sunuyoruz. Bu vesileyle bugün itibariyle yeni KOBİ Dijital Dönüşüm Destek Programı’nın duyurusunu yapmaktan memnuniyet duyuyorum. Program kapsamında imalat sanayinde faaliyet gösteren KOBİ’lerin rekabetçiliklerini ve verimliliklerini arttırmaya yönelik dijital dönüşümlerini sağlamak için Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası ile iş birliği yaptık. 300 milyon avroluk bir finansmanı; dijital dönüşüm ve olgunluk değerlendirme analizi gerçekleştirerek, dijital dönüşüm ihtiyaçlarını tespit eden ve yol haritasını oluşturan KOBİ’lerimizin hizmetine sunuyoruz. Dijital dönüşüm projelerini uygulayacak KOBİ'lerimize, 20 milyon lira üst limitli olmak üzere 36 ay vadeli uygun maliyetli finansmana erişim imkanı sağlıyoruz. Uygulamamızdaki ilk finansal kuruluş olarak Türkiye Ekonomi Bankası'nı bu iş birliğinin tarafı olduğu için tebrik ediyorum. Önümüzdeki dönemde diğer finans kuruluşlarını da programa dahil ederek programın kapsamını genişleteceğiz" dedi.

300 MİLYON AVROLUK DESTEK GELİYOR

KOBİ'lere 300 milyon euro müjdesi vererek açıklama yapan Bakan Kacır, "300 milyon avroluk bir finansmanı; dijital dönüşüm ve olgunluk değerlendirme analizi gerçekleştirerek, dijital dönüşüm ihtiyaçlarını tespit eden ve yol haritasını oluşturan KOBİ'lerimizin hizmetine sunuyoruz" dedi.

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç