Bir ilde daha 65 yaş üstüne toplu taşıma ücretli oluyor
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Bir ilde daha 65 yaş üstüne toplu taşıma ücretli oluyor

Bir ilde daha 65 yaş üstü vatandaşlara toplu taşıma ücretli hale geliyor. İşte gelen son dakika açıklaması ve yeni karar.

Yerel Haberler 8 Ağu 2023 08:41 1
Bir ilde daha 65 yaş üstüne toplu taşıma ücretli oluyor

Son dakika: Bir ilde daha 65 yaş üstüne ücretsiz otobüs kaldırıldı.

Aksaray'dan son dakika haberi geldi. Gelen haberde Aksaray Minibüsçüler ve Otobüsçüler Odası, 65 yaş üstüne ücretsiz otobüs imkanının kaldırıldığına yer verildi.

Son gelen akaryakıt zamları ve işçilik masraflarının artması ile birlikte gelirlerin maliyeti karşılamadığını söyleyen Aksaray Minibüsçüler ve Otobüsçüler Odası Veysel Öztürk, otobüslerde 65 yaş üstü vatandaşların ücretsiz olarak taşıması uygulamasının son bulacağını söyledi.

Öztürk yaptığı son dakika açıklamasında bedava seyahatin ne zaman kalkaacağına yönelik tarih de verdi ve “15 Ekim 2023 tarihinden sonra bu vatandaşlarımızın artık ücretsiz binişe son veriyoruz. Şehit yakınları, gaziler, polisler, engelliler ve basın mensupları dışında, 65 yaş ve üstü vatandaşlar için ücretsiz taşıma hizmeti sona erecek" ifadelerini kullandı.

Öztürk yaptığı açıklamada, devletin 65 yaş üstü vatandaşların ücretsiz toplu taşıma için verdiği 1700 TL'lik desteğin artık yeterli olmadığını söyledi.

BİR İLDE DAHA KALDIRILMIŞTI

Burdur'da Temmuz ayında bu konuda karar alınmış ve 65 yaş üstüne toplu tşaıma ücretli olmuştu. Söz konusu kararda şu ifadelere yer verildi: "Resmî Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren ÖTV zammı ile akaryakıttaki fiyat artışı sonrası ilimizde toplu taşımanın sürdürülebilirliği için yaptığımız hesaplamalar ile gerekli tutarın 20,00 TL olduğunda ancak giderlerimiz ve taşıma maliyeti karşılandığı görülmüştür. Kooperatif olarak gelirimizi artırmanın yolunun sürekli yüksek zamlar istemek değil ücretsiz taşımaya son vermek olduğu kanaatine vardık. Yaptığımız hesaplamada günlük tüm çalışan araçların cihaz cirosunu taşıdığımız ücretli ve ücretsiz yolcu sayısına böldüğümüzde yolcu taşıma kişi başına ortalama 6,08 TL olmaktadır. Toplu taşıma ücretlerine yapılacak olan zam toplu taşımayı ücretsiz kullanım yapanlara ve suiistimal edenlere yansımamakta sürekli olarak ücretini ödeyen kişileri zor durumda bırakmaktadır”

Finans7.com | Ankara

Yorumlar (1)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


Ziyaretçi 10 Ay Önce
Ordu ilinde de ücretli 65 üstü