Binali Yıldırım enflasyonun düşeceği tarihi açıkladı
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Binali Yıldırım enflasyonun düşeceği tarihi açıkladı

AKP Genel Başkanvekili Binali Yıldırım'dan enflasyon açıklaması geldi. İşte son dakika haberinin detayları.

Haberler 15 Ağu 2023 17:35 4
Binali Yıldırım enflasyonun düşeceği tarihi açıkladı

Son dakika: Binali Yıldırım enflasyonun düşeceği tarihi açıkladı.

AKP Genel Başkanvekili Binali Yıldırım'dan bir son dakika açıklaması geldi. AKP Genel Merkezi'nin '2023 Şehir Buluşmaları' kapsamında Antalya'nın Aksu ilçesinde çiftçi ve tarım sektörü temsilcileriyle buluşan Yıldırım, burada yaptığı açıklamada enflasyonun tek haneye düşeceği tarihi açıkladı.

Toprağın öneminden bahseden, Antalya'nın en önemli geçim kaynaklarından birinin tarım olduğuna dikkati çeken Yıldırım, "İnsanların yarısı açlıktan yarısı da susuzluktan ölür. Dolayısıyla teknoloji ne kadar gelişirse gelişsin, isterse dünyanın en ileri ülkesi olsun, Ay'a, Mars'a değil; bütün gezegenlere gidin ama tarımda sürdürülebilir bir güce sahip değilseniz, kendi kendinize yeterli değilseniz; o zaman probleminiz var demektir. İşte bugün Afrika'nın bulunduğu zorlukları hep birlikte görüyoruz, oradaki insanların yüzünü güldürmek için Cumhurbaşkanımız büyük fedakarlık gösterdi, tahıl koridorunu hayata geçirdi" dedi.

"Üretenler Karşılığını Alıyor" 

Yıldırım, art arda zam yapılan bu dönemde dikkat çeken bir enflasyon değerlendirmesinde bulundu.

Son dönemde yaşanan Covid-19 salgını, Ukrayna-Rusya savaşı ve Türkiye'nin 6 Şubat'ta 11 ilde 13 milyon nüfusu etkileyen deprem felaketlerine dikkat çeken Yıldırım, bu 3 olayın büyük krizler olduğunu kaydetti.

Geçen yıl çiftçilere, 'Deliler gibi ekin, pişman olmayacaksınız' dediğini hatırlatan Yıldırım, "Nitekim herkes ekti, alın teri, el emeğinin karşılığını gördü. Şunu bilmenizi istiyorum; yüksek enflasyon diye bir sorunumuz var, bunun da en büyük mağduru sabit gelirli insanlardır. Ama ister tarım ister sanayide üretenler mutlaka karşılığını alıyor. Erzincan, Sivas, Kars'a da gittim; her tarafta üretici memnun, çünkü enflasyon olsa bile ürünü de o derece para ediyor. Sabit gelirlinin yükünü de hafifletmek için elimizden geleni yapıyoruz. 3 yıllık ekonomi programımız açıklandı ve enflasyonla mücadelede birinci konu olarak gündeme oturdu. Önümüzdeki senenin ortalarında enflasyonda gözle görülür gerilemeye şahit olacağız. İnşallah enflasyonun tek haneli olduğu yıllar olacak. İnşallah öngörülmedik başka bir gelişme olmazsa bunu başaracağımıza inanıyoruz. Siz ekmeye biçmeye, üretmeye devam edin, inşallah bunun karşılığını alacaksınız" diye konuştu.

Yorumlar (4)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


Ziyaretçi 10 Ay Önce
Tek haneler hayal degil gercek diyesim var ama yok oyle bisey.
Ziyaretçi 10 Ay Önce
Enflasyondan korunma yontemi yakalanmamak .
Ziyaretçi 10 Ay Önce
Evet enflastonun dusecegi tarihi bide ben aciklayayim hic bir zaman .
Ziyaretçi 10 Ay Önce
Boyle boyle milleti oyaliyolar 80 lerden beri ayni senaryo hicmi degizmez yuh be .